DOLAR: 3.57 TL
EURO: 4.20 TL


2017 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

Milyonlarca çalışan ve işveren tarafından cevabı merakla beklenen sorulardan bir tanesi ” asgari ücret 2017  yılında ne kadar olacak? ” sorusudur. Peki işin aslı nedir? Sendikalar tarafından yürütülen teklif hazırlıkları ne zaman hükümete sunulacak ve karar ne zaman verilecek? Netice de yeni asgari ücret ne kadar olacak diye merak edenler için işte sorunun cevabı!

2016 yılının sona ermesine 1-1,5 ay kadar sayılı günler kala çokça merak edilen soru 2017’de asgari ücretin ne kadar olacağı sorusu. Türk-İş tarafından hazırlanan çalışmalar ile masaya oturulur ve teklif kabul edilirse iddialara göre ” 1600 TL asgari ücret” söz konusu. Eğer iddialar doğru ise bu ücret asgari ücretle çalışan yüz binlerce işçi için yeter li olur mu ? Asgari ücret 2017 yılında ne kadar olacak beraber inceleyelim!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından düzenlenen toplantıda belirlenen yeni asgari ücret zammı her yıl ilgiyle takip edilir. Bu sene toplantıya katılacak olan Türk-İş tarafından teklif edilmesi planlanan teklif ise asgari ücret 1600 tl olsun yönünde. Kulislerde heyecan oluşturan teklifin masada ne cevap alacağını günler sonra öğreneceğiz. 

Yaklaşık 6,5 milyon işçiyi ilgilendiren asgari ücret zammı, geçim şartları, enflasyon oranı ve döviz kurlarındaki artış gibi sebepler göz önüne alınarak teklif ediliyor. Hükümet ile işçi tarafını temsil eden Türk-İş arasında düzenlenen hararetli toplantının neticesinde açıklanan zam tutarı geçtiğimiz yıl seçim vaatlerinde 1.300 tl olarak belirlenmiş ve olumlu karşılanmıştı. Yeni verilere göre ağır işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyeti olarak belirlenen 1600 tl teklifine bu sene de olumlu yanıt bekleniyor. 

2017 Asgari Ücret Tahmini

Türk-İş Genel Başkanı olan Ergün Atalay, yaptığı açıklamada: “Asgari ücrette bu yıl yapılacak artış, geçen yılın gerisinde kalmamalı diye düşünüyoruz.” diyerek net yaşam maliyeti olarak hesaplanan 1600 liranın aslında geçen yıl istenen ücret olduğunu, fakat mevcut şartlara göre hareket etmeye hazır olduklarını belirtti. Geçen yıl belirlenen net yaşam maliyeti 1600 tl ‘nin bu yıl yüzde on artış göstermesine rağmen imza atmaya hazır olduklarını söyleyen Ergün Atalay ” Bu işi fazla uzatmaya gerek yok, bize TÜİK’in geçen yıl sunduğu net bin 600 lirayı versinler bu iş bitsin.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret şu an bekar bir işçi için net 1300 tl. Bunun iş verene maliyeti vergiler ve sigorta dahil 1935 lira. Yeni düzenlemeye göre asgari ücretlinin eline geçmesi istenen net para 1600 lira olacağı tahmin edilirse bir işçinin işverene maliyeti 1250 lira civarlarına yükselecek. Bu duruma iş verenlerin tepkisi ne yönde olacak merak ediliyor. 

Şu an için net bir rakam resmi kanallar tarafından açıklanmadığı için ortada dolaşan haberlere kulak asmamanızı ve Asgari Ücret Komisyonu tarafından düzenlenecek toplantının neticesinde düzenlenen basın açıklamasını dikkate almanızı tavsiye ederiz. Gelişmeleri sizler için sitemizde paylaşacağız. 

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Emekliye Faizsiz Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde emekliye faizsiz kredi, emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek ve emekliye kredi müjdesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz