DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.61 TL


2018 Pasaport Ücretleri

1 yıl önce
784 kez görüntülendi

Bakanlar kurulu tarafından bir değişikliğe gidilmez ise 2018 pasaport ücretleri ve pasaport harçları belli oldu.  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ekim ayından ekim ayına üfe oranını %3.83 olarak belirledi. Buna göre 2018 vergi ve cezaları ekseriyetle bu oranda zamlanacak.

Pasaport ücretleri bakanlar kurulu tarafından değiştirilebiliyor. Eğer kurul tarafından herhangi bir zam yapılmaz ise tahmin, pasaport ücretleri aşağıda ki listede belirttiğimiz gibi olacaktır.

Not: Defter ücreti dahil olarak hesaplanmış listedir.

2018 Pasaport Harçları / Pasaport Ücretleri

2017 pasaport ücretleri

2018 pasaport ücretleri

Ücret ve zam oranları göz önüne alındığında 10 yıllık pasaport çıkarmak daha hesaplı olacaktır.

25 yaş altı öğrenciler için pasaport harç ücreti alınmamaktadır. Bunun için öğrenci belgesi ile başvurulması gerekmekte. Öğrenci belgesi e-devlet veya okul tarafından çıkarılabilir.

6 Aylık Pasaport Ne Kadar?

Bakanlar kurulu tarafından yeni bir zam yapılmazsa pasaport fiyatları 2018 yılında %3.8 vergi zammı ile 115,9 liraya yükselecek. Defter bedeli ile beraber 6 aylık pasaport fiyatı toplam bedeli 206,80 lira olacak.

1 Yıllık Pasaport Harcı Ne Kadar?

Yapılacak olanvergi zammının ardından 1 yıllık pasaport harcı 169,5 lira olacak.  Defter dahil toplam pasaport fiyatı 1 yıllık olarak 260, 60 liraya mal olacaktır.

Pasaport Başvuru Süreci

Umuma mahsus pasaport, husui yada hizmet pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri, defter bedellerini “pasaport defter bedeli”olarak, harç bedellerini ise “e-pasaport harç bedeli” olarak Maliye Bakanlığına bağlı il/ilçe defterdarlık veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bulunan bankalara yatırmaları gerekmektedir. Ücreti yatırırken pasaport süresine göre ücretlerin tam karşılığının yatırılmasına dikkat edilmelidir.

Dekontta kesinlikle bulunması gereken TC kimlik numarası, ad soyad gibi bilgilerin kontrolü sağlandıktan sonra epasaport.gov.tr adresinden veya il/ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu gününden 5-7 gün sonra pasaport kargo ile adresinize gönderilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan 2017 Öğretmen Maaşları Ne Kadar Olacak? başlıklı makalemizde 2017 öğretmen maaşları, ocak 2017 öğretmen maaşları ve öğretmen maaşları ne kadar olacak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans