DOLAR: 4.85 TL
EURO: 5.69 TL


3 Adımda Kredi Notu Nasıl Yükselir

1 yıl önce
312 kez görüntülendi

Bankaların kredi puan kriterlerini ön plana çıkarması ve KKB tarafından Findeks’in kurulması neticesinde Kredi Notu önemini kat kat artırdı. Bu yazımızda kredi notu nasıl yükselir sorusuna 3 adımda çözüm arayacağız.

Kredi notu o kadar önem arz ediyor ki artık iş alımlarında bile patronlar kredi notunun yüksekliğine bakabiliyor. Bankalardan kredi çekmek veya kart çıkarmak tamamıyla kredi puanına göre belirleniyor. Artık bankalarla iş birliği içinde bulunmuş hemen herkesin bir puanı var. Hal böyle olunca herkes ” kredi notu nasıl yükselir ” sorusunun cevabını araştırmaya başladı.

Aslında sorunun cevabını herkes biliyor. Borcuna sadık olan ve düzenli ödemeler yapan hiç bir müşteriye bankalar düşük kredi notu vermeyi düşünmez. Fakat bunu başarmakta kolay olmuyor. Gideri karşılamayan gelirler, git gide eksiye düşen bütçe sıkıntıları sorunu beraberinde getiriyor. Ve netice de düşük bir kredi notu ile borçlarını kapatmak için kredi çekmeye çalışan kitlelerin serzenişlerini işitir hale geliyoruz.

Dilerseniz Bu konuda yazmış olduğumuz Hayatımızı Olumsuz Etkileyen 5 Finansal Hata başlıklı makalemize göz atabilirsiniz!

Gerek uzmanların görüşleri gerekse Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından belirlenen kriterlerin analizi dikkatli incelendiğinde kredi notu yükseltme taktikleri kendiliğinden ortaya çıkıyor. İşte altın değerinde ve garantili 3 adımda kredi puanı yükseltme taktikleri:

1.  Borçlarınızı Sıfırlayın

Artık KKB tarafından adınıza kayıtlı tüm borçlarınız takip altında. Buna sadece kredi kartı veya kredi borçları değil, telefon, internet ve benzeri borçlarda dahil. Özetle faturalarınızı bile düzenli ödeyin ve var olan borçlarınızı minimize etmenin hatta ortadan kaldırmanın yollarına bakın!

** Bununla da yetinmeyip hemen akabinde kullanmadığınız ne kadar banka hesabı varsa onları da kapatmalısınız!

Kısa sürede KKB puanınıza yansıyacağından emin olabilirsiniz.

Dilerseniz KKB Sorgulama Nasıl Yapılır başlıklı makalemize göz atabilirsiniz!

2. Düzenli Ödeme Alışkanlığı

Özellikle kredi kartı kullanımlarında müşterilerin sıklıkla yaptığı hatalara göz atacak olursak şunlar karşımıza çıkmaktadır:

 • İhtiyacın çok çok üzerinde limitlerle kredi kartı kullanmak.
 • Kredi kartı ekstresinin asgarisini sürekli olarak yatırmak
 • Kart ödemelerini belirtilen son günde yapmak hatta gecikmeli ödemek
 • Kredi kartı üzerinden nakit avans çekerek ödemelerinde yukarıda ki hataları yapmak.
 • Ek kartlar çıkarak lüks tüketim harcamalarına ağırlık vermek

Bu maddeler kredi kartı kullanıcısının puanını düşüren zararlı davranışların başında geliyor. Bankalar nezdinde kredi kartı kullanmak olumsuz bir davranış değil. Hatta kurallarına uygun kullanım kredi notunuzu yükseltmeye bile yarıyor. O yüzden hem kredi kart hem kredi hemde diğer tüm bütün borçlarınız da ki bunun içine yapılandırmada olan borçlarda dahil düzenli ve zamanında ödemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz!

3. Bankalarla Dirsek Temasınız Olsun

Evet notunuzun yükselmesi için bankalardan tamamen uzaklaşmanızın faydası değil zararı bile olacaktır. Uzun vadede finansal planlarınızı kredi kullanarak gerçekleştirme düşünceniz varsa öncelikli hedefiniz kredi notunuzu yükseltme olmalıdır. Ve bu konuda sabırlı , planlı bir yol izleyerek 6-8 ay gibi zaman diliminde kredi notunuzu en düşük seviyelerde bile olsa güzel puanlara getirebilirsiniz.

Bu aşamada bankaların gözüne sadık müşteri imajını kazandırmak için dirsek temasınızı canlı tutmanız gerekiyor. Tabi ki onların kurallarına göre. Yapacaklarınızı şöyle sıralayabiliriz:

 • Düşük maliyetli kredi kartı kullanın ve düzenli ödeme yapın.
 • Ek kart çıkarın ve düzenli ödeme yapın.
 • Ödemelerde asgari değil dönem borcu ödemeye gayret edin
 • Fatura ödemeleriniz için banka veya kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı verin. (Düzenli ödeme şartıyla)
 • Mümkünse alışverişlerinizde banka kartınızı kullanın. Yanınızda bulunan parayı hesabınıza yatırıp bazı ödemelerinizi banka kartı ile yapmak çok zor olmasa gerek.
 • Düşük limitli kredi kartı alın. Taksidi sizi zorlamayacak kredi kullanmak ve kapatmak notunuzu artıracaktır!
 • Ufakta olsa bankalarda yatırım amaçlı vadeli hesaplar açabilirsiniz.

İşte bu basit adımlar ve dirsek temaslarını planlı olarak uygulamaya almanız durumunda maksimum 10-12 aylık süreçte kredi notu yükseltmek sizin içinde mümkün olacaktır. Sonrasında ihtiyacınız olan her aşamada bankaların kapısına gidebilirsiniz. Çünkü siz artık bankaların sevdiği müşterisiniz!

 

 

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Çekemiyorum? başlıklı makalemizde kredi çekemiyorum, kredi çekemiyorum diyenler ve kredi onaylanmama nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans