DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.61 TL


Araç Kredisi Tüm Detaylar

1 yıl önce
264 kez görüntülendi

Araç sahibi olmak isteyenler için Araç Kredisi hakkında tüm detayları inceledik. İşte en uygun araç kredisi, araç kredisi şartları ve faiz oranları.

Araç sahibi olmak istiyorsanız veya mevcut aracınızın modelini yükseltmeyi düşünüyorsanız yapmanız gerekenleri adım adım sayacak olursak;

-Birikim yaparak araç almak

-Döviz bozdurarak araç almak

-Borç bularak araç almak

-Araç kredisi çekerek araç almak

şeklinde sıralama yapmamız mümkün. İlk iki adım en cazip olanı ve başınızı ağrıtmayan yöntem. Fakat durumunuz bunlara müsait değilse 3. seçenekte zorlanmanız olası. Çünkü 2016 yılında araç piyasası hem 0 hemde 2.elde oldukça sert bir sıçrayış yaparak cep yakar hale geldi. 2017 yılı araç piyasası ise şimdilik düşecek gibi gözükmüyor.

Biz bu yazımızda Araç Kredisi kullanmak hakkında tüm detayları inceleyeceğiz. İşte 2017 araç kredileri hakkında tüm detaylar.

Araç Kredisi Nedir?

Araç kredisi/ taşıt kredisi : Bankalar tarafından araç sahibi olmak isteyen müşterilere yönelik belirli faiz oranlarıyla kullandırılan kredinin adıdır. 0 km araçlar için kullanıldığı gibi 2.el 5 yaşa kadar olan araçlarda da kullanılabilir.

0 km araçlarda: Araç rehin alınır ve kefil istenmez. 60 aya kadar vade mümkündür.

2.el araçlarda : Kefil şartı vardır. 60 aya kadar vade imkanı 2.elde de vardır. Aracın kasko bedelinin %60 – 80’ine kadar kredi sağlanır.

Kimler Taşıt Kredisi Kullanabilir ?

“Araç kredisi kullanmak istiyorum” diyorsanız öncelikle 18 yaşını bitirmiş olmalısınız. 18 yaşını doldurmuş her TC vatandaşı belgeleyebildiği bir geliri olması durumunda taşıt kredisi kullanabilir.

Araç Kredisi Kullanmak İçin İlk Adım Nedir?

Nüfus cüzdanı fotokopinizle beraber gelir beyanınızla bankaya başvuruda bulunursunuz. Gerekli ön kontrollerin neticesinde banka tarafından uygun görülürse nihai kredi başvurusu için sizden gerekli belgeler eksiksiz olarak talep edilir. Böylelikle başvurunun ilk adımını gerçekleştirmiş olursunuz. En önemli adımda bu adımdır diyebiliriz. Çünkü elemeler hep ön incelemede gerçekleşir.

Taşıt Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler ?

Bu belgeleri gerçek kişiler ve tüzel kişilerden istenen belgeler olarak iki kısımda sınıflandırabiliri.

Araç kredisi için gerçek kişilerden istenen belgeler:

-Nüfus cüzdanı,

-İkametgah,

-Serbest meslekte olanlar için vergi levhası,

-Devlet memuruysanız veya ücretli bir işte çalışıyorsanız maaş bordrosu,

-0 km taşıt için başvuruyorsanız ilgili aracın proforma faturası*,

-2.el araç için aracın ruhsat fotokopisi.

[spoiler title=’Proforma Fatura Nedir?’ style=’default’ collapse_link=’true’]Teklif niteliği taşıyan ön faturanın adıdır. Hiç bir mali yükümlülük taşımaz. Müşterinin kabul edip imzalaması durumunda satın alma işlemine geçilir ve gerçek fatura düzenlenir.[/spoiler]

Araç kredisi için tüzel kişilerden istenen belgeler:

-Şirketinize ait bilanço

-Güncel mizan ve gelir tabloları

-Vergi levhası

-Ticaret Sicil Gazetesi

-İmza sirküleri

-0 km aracın proforma faturası

-2.el aracın ruhsat fotokopisi

Araç Kredisi Başvurusuna Ne Kadar Sürede Yanıt Alınabilir?

Taşıt kredisi için tüm belgeleri eksiksiz olarak tamamladı ve teslim etti iseniz bir kaç saat içerisinde neticelenir. Yanıt alma süresi bankaların inceleme-değerlendirme koşullarına göre farklılık gösterebilir. Eğer tüzel kişi olarak şirket adına araç kredisi kullanacaksanız bu süreç biraz daha uzayıp 1-2 günü bulabilir.

Araç Kredisi İçin İstenen Teminatlar

İlk olarak kredi kullanılan araç, krediyi sağlayan banka veya finansman şirketi lehine rehin olarak tesis edilir. Ve Krediyi sağlayan kuruluş tarafından aracın kaskosu yaptırılır. Daha sonra bankalar veya finansman kuruluşları kendi kriterlerine göre ilave teminatlar isteyebilir. Bunlar arasında teminat mektubu, kefalet, nakit blokaj gibi unsurları saymamız mümkün.

Kaç Ay Vade İle Araç Kredisi Kullanılabilir?

Genel olarak vade seçenekleri bankalar nezdinde eşittir. Gerçek kişilerde 48 aya kadar vade imkanı sunulurken şirketler için 60 ay vadeli araç kredisi sağlanabilir. Bazı bankaların ekstra kampanyalar düzenleyerek vade seçeneklerini ve ödeme olanaklarını genişletmesi tabi ki mümkün.  Vadenin kişinin kredi notu, ödeme düzeni ile orantılı olarak düzenlenebildiğini de unutmayalım.

Araç Kredisi İle İlgili Kısa Cevaplar:

Maksimum Araç Kredisi Tutarı Ne Kadardır?  BDDK tarafından yapılan düzenlemeye göre bedeli 50.000 tl ve aşağısında olan araçlar için tutarın %70’i kredi olarak kullandırılırken, 50.000 tl ve üzeri araçlarda bedelin %50’si kredi olarak kullandırılır.

Peşinat Verme Zorunluluğu Var mıdır? Bireysel araç kredisi başvurularında peşinat ödemesi gerekirken şirket başvurularında peşinatsız kredilerde mevcuttur.

Daha önce kredi veya kredi kartı kullanmamak süreci etkiler mi? Bankalarda hemen hepimizin kredi notu yani sicili mevcuttur ve bankalar bundan yararlanarak müşterilerini tanırlar. Kredi veya kredi kartı kullanmayan müşteri hakkında banka ipucu sağlayamadığı ve bilgi sahibi olamadığı için kararın güçleşmesi normaldir.

Esnek Ödeme Planları Mevcut mudur? Bankalar ve finans kuruluşları tarafından verilen araç kredilerinde: artan veya azalan taksitli, ara ödemeli veya balon ödemeli esnek ödeme seçenekleri mevcuttur.

En Uygun Araç Kredisi Veren Bankalar

2016 Sonbahar Araç Kredisi kampanyalarına göz attığımızda Vakıfbank tarafından düzenlenen kampanya en uygun araç kredisi olarak öne çıkıyor. Fakat bizim araştırmamız 50.000 Lira ve 36 ay vade üzerinden araç kredisi şeklinde oldu. Uygun krediyi bulmak kredi tutarınıza, vade taleplerinize göre değişkenlik gösterebilir. Yeteri kadar araştırmadan kredi çekmenizin son derece yanlış olabileceğini unutmayın.  En uygun krediyi bulmak için ilgili sitelerden veya bankalardan sorgulama yapabilir veya teklif alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Çekemiyorum? başlıklı makalemizde kredi çekemiyorum, kredi çekemiyorum diyenler ve kredi onaylanmama nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans