DOLAR: 4.85 TL
EURO: 5.67 TL


Araç Sahiplerinin Dikkatine: Kaskoda Sınırsız Sorumluluk Başlıyor

Araç Sahiplerinin Dikkatine: Kaskoda Sınırsız Sorumluluk Başlıyor Konusuna Ait Etiketler

1 yıl önce
463 kez görüntülendi

Kazalarda trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını karşılasa da , ödenecek olan hasarda maddi ve bedeni limitler mevcut. Bu sebeple kaskoda sınırsız sorumluluk teminatına ilgi artıyor.

Birden çok aracın karıştığı kazalarda kusurlu görülen tarafın trafik sigortası, 3. şahısların zararını belirli limitler oranında karşılayabiliyor. Ve bazı kazalarda bu limitler kısıtlı kalabiliyor. Bu nokta da , kusurlu olan tarafın kasko poliçesine ekletebileceği İMM devreye giriyor.

[spoiler title=’İMM Nedir?’ style=’default’ collapse_link=’true’]Bir sigorta çeşididir. İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası. Genel olarak kasko sigortaları ile beraber isteğe bağlı olarak ekletilebilen (ihtiyari) ek teminat sigortasıdır.[/spoiler]

Kasko poliçelerinde bulunan İMM teminatı, araç fiyatlarının giderek yükselmesi ile beraber tamir, onarım ücretlerininde aynı oranda artması sebebiyle son zamanlarda daha da önem kazanıyor. Öyle ki lüks araçların en ufak bakımları bile bir asgari ücretlinin maaşına denk gelebiliyor.  1 ocak 2016 itibariyle geçerli olan araç başı maddi limit 31 bin lira , kaza başı limit ise 62 bin lira idi. Bedeni zararlarda ise kişi başına 310 bin tl ve kaza başına 1 milyon 550 bin tl limit belirlenmişti.

SINIRSIZ İHTİYARİ MALİ MESULİYET TEMİNATI

Sınırsız ihtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırmanın avantajları ölçülemeyecek derecede büyük. Şöyle ki; Kaza sonrası çıkabilecek anlaşmazlıklarda sigorta şirketi sigortalının tamamiyle kefili oluyor. Karşı taraftan gelmesi muhtemel tüm taleplerin muhatabı normalde araç sahibi olması gerekirken , sınırsız İMM yaptıran araç sahiplerinin sigorta şirketleri talepleri ve mesuliyeti üzerine alıyor. Olası tazminat durumlarında bile müşterisinin kefili olan sigorta şirketleri İMM teminatı müşterilerine %90 oranında memnuniyet sağlıyor. %10 luk durum ise ekstrem ihtimaller için ayrılmış.

Bir önceki yazımız olan Otomotiv Dünyasında Dev Satın Alma Gerçekleşti! başlıklı makalemizde dev satın alma, nissan mitsubishiyi satın aldı ve otomobil haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans