DOLAR: 4.85 TL
EURO: 5.69 TL


Esnafa Müjde! Faizsiz Kredi Geliyor

Esnafa Müjde! Faizsiz Kredi Geliyor Konusuna Ait Etiketler

1 yıl önce
416 kez görüntülendi

Halkbank bütçeden esnafa verdiği kredilere yönelik 1.3 milyarlık faiz desteği aldı. Böylelikle 2017 Ocaktan itibaren ortalama 30 bin lira faizsiz kredi imkanı esnaflar için mümkün!

1 Ocak 2017’den itibaren esnaflara faizsiz kredi imkanı geliyor. Halkbank bütçeden aldığı ve bu güne kadar alınan destekler arasında rekor gözüken faiz desteği sayesinde esnaflara faizsiz kredi imkanı sağlayacak.

Esnafların ve sanatkarların özellikle makina, demirbaş ihtiyaçları, ekipman alımları, iş yeri tadilatı, ham madde ve sermaye gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik düşünülen kredi sayesinde esnafların rahatlaması ve iş planlarına ağırlık vermesi planlanılıyor.

Destek Yüzde 86 Artınca

Normalde esnaflar Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile 150 bin liraya kadar kredi kullanabiliyordu. Fakat bu kredide faiz indirimi uygulanıyor ve faizin üstü hazine tarafından karşılanıyordu. 2016 yılında ayrılan 700 milyon liralık bütçe 2017 yılında yüzde 86 artış gösterdi ve hazineden ayrılan faiz desteği 1.3 milyara yükseldi.

Bu destek neticesinde 2016 yılına oranla daha çok esnafın kredi kullanması bekleniyor. Özellikle daha önce faizsiz kredi kullanmamış esnaflara kaynak ayrılacak. Halen kredi ödeyen esnaflar ikinci planda olacak. Zor durumda olan esnafa ise kefalet kooperatifleri aracılığı ile yine kredi kullandırılabilecek.

60 Ay Vade İmkanı

Esnaflar kefalet kooperatifleri aracılığı ile yine kredi kullanabiliyordu. Fakat geçtiğimiz yıl ayrılan kaynak ilk 6 ay içerisinde tükendi. Bunun üzerine 15 temmuz darbe girişimi eklenince yeniden bir kaynak ayrılmadı. Ve kredi kullanımı 2016 ikinci yarısında daha zor hale geldi. Bu sene ayrılan büyük bütçe sayesinde küçük esnafın dertlerine daha fazla çözüm sunmayı hedefleyen yetkililer hem ödemede kolaylığı artıracak hemde uzun vade imkanı ile esnafın yanında yer alacak.

Zor durumda olan esnaf.a sadece faizsiz kredi imkanı sunulmuyor. Bununla beraber düşük faizli kredilerde mümkün. Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Kadir Akgül’ün açıklamalarına göre devlet terör mağduru olan ve doğal afetlerden zarar gören esnafa yönelik yardımlarına bundan önce olduğu gibi 2017 yılında da kredi imkanı dışında bir çok desteği sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Çekemiyorum? başlıklı makalemizde kredi çekemiyorum, kredi çekemiyorum diyenler ve kredi onaylanmama nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans