DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.66 TL


Faizsiz Kredi Çekmek Mümkün mü?

Faizsiz Kredi Çekmek Mümkün mü? Konusuna Ait Etiketler

1 yıl önce
561 kez görüntülendi

Kulağa hoş geliyor. Faizsiz Kredi Çekmek ve çektiğin kadarını vadeli ödemek. Peki günümüz kapitalist sisteminin getirdiği şartlarda faizsiz kredi olayı ne derece mümkün beraber inceleyelim.

Maddi sıkıntılarla boğuşmak herkes için zordur. Böyle zamanlarda ihtiyacınız kadar parayı arka cebinden çıkarıp borç verecek ve sizi zor duruma düşürmeyecek bir vade ile geri ödeme isteyecek bir tanıdığınız yoksa işiniz gerçekten zor. Hal böyle olunca bankaların kapısını çalabiliyoruz istemeden de olsa. Ve durumumuza göre kredi talep ediyoruz.

[spoiler title=’Nedir bu kredi mevzuu?’ style=’default’ collapse_link=’true’]Kredi: Belirli miktardaki satın alma gücünün yani nakit paranın belirli bir zaman diliminde iade edilmek bir bedel (faiz demek istiyor) karşılığı kişilere yada kurumlara verilmesi olayıdır.[/spoiler]

Yukarıda ki spoilerde (İpucunda) gördüğünüz gibi kredinin anlamında bile faiz kavramı geçiyor. Peki incelemesini yapacağımız faizsiz kredi kavramı daha kendi bünyesinde ki kredi kelimesi ile çekişiyorken nasıl mümkün olacak?

Esnaflar İçin Faizsiz Kredi Geliyor!  İncelemek isterseniz buyrun.

Bankalar Faizsiz Kredi Verir Mi?

Bu sorunun henüz tatmin edici bir cevabını şahsen bulabilmiş değilim. “Banka” dediğimiz kurumun anlamını açıklamasını incelediğim zaman karşıma çıkan sonucu yine bir ipucu ile paylaşıp devam edeyim.

[spoiler title=’Banka Nedir?’ style=’default’ collapse_link=’true’]Faiz karşılığında para alıp veren, kredi, ıskonto, kambiyo işlemleri yapan, değerli eşya saklamaya yarayacak kasa kiralayan, ticaret, sanayi, ekonomi alanlarında faaliyet gösteren resmi veya özel kuruluş. [/spoiler]

Gördüğünüz gibi “banka” para alım satımının yapıldığı kurum. Para ticareti ile para kazanan bir kurum verdiği paranın birebir karşılığını isterse nasıl para kazanacak? Evet olayın özeti bu paragrafta yer alıyor diyebiliriz.

Hiç bir banka faizsiz kredi vermeye yaklaşmaz. Adına faizsiz kredi dese bile dosya masrafı , şu sigortası, bu teminatı gibi kılıfların altında verdiğinin fazlasını almanın yollarına bakar. Aksi takdirde çark dönmez:)

Katılım Bankaları Faizsiz ihtiyaç Kredisi Veriyor mu ?

Katılım bankası kar ve zarar ortaklığı üzerinden çalıştığını söyleyen ve faizsiz bankacılık çatısı altında hizmet veren kuruluş demektir. “Ne güzel faizsiz bankacılık sağlıyormuş buradan para çekeyim en iyisi” diye düşündüğünüz anda sizi “kar oranı , komisyon ücreti, ipotek ücreti” gibi kavramlarla tanıştırırlar.

Ve her nedense bu oranlar diğer mevduat bankalarının faiz oranları ile neredeyse noktası virgülüne aynıdır. Yani kanaatimce muhafazakarlara hizmet ettiğini iddia eden katılım bankaları “minareyi çalan kılıfının uydurur” atasözünün birebir örneğidir. Öyle değilse kardeşim daha düşük oranlarda hizmet versene??? 🙂

Demek ki katılım bankaları da kar oranı (kılıfı) adı altında verdiğinin fazlacasını talep ediyor sizden. Bu konuyu daha sonra inceleyeceğiz.

İhtiyacım var Ne Yapacağım?

Öncelikle ihtiyacınızı belirleyin. Borçlarınızı kapatmak için sıcak paramı lazım?  Yoksa konut, araç gibi yatırımlar için ihtiyacınız mı var? Eğer ikincisi ise katılım bankalarının yöntemi sizi bir nebze tatmin edebilir. Yani ürünü önce kendileri alır ve sonra size kar oranı ve vade koyarak satar.

 Eğer ihtiyacınız ilk seçenekte yer alan sıcak para ise  Faizsiz kredi çekmek yani aldığınız kadarını vadeli şekilde geri ödemek yukarıdaki iki başlıkta bahsettiğim gibi pek mümkün gözükmüyor. Bu durumda para ihtiyacınızı nasıl giderebilirsiniz? Şimdilik aklıma gelenler:

  1. Borç bulmak. Tanıdığınız , güvendiğiniz birinden nakit borç alabilirsiniz.
  2. Varsa ziynet eşyalarınızı bozdurarak/satarak nakite çevirmek. Tercih edilmese de mecbur kalınan durumlarda başvurulabilir.
  3. Taksitli ürün alıp, peşin satarak nakit elde edebilirsiniz. Mesela hattınız üzerine telefon alıp kutusu açılmadan satmak gibi.

Bu yöntemlerle ilgili detaylı incelemeyi de kısa sürede müstakil bir konu halinde paylaşacağım. Yazı güncellenecektir.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans