DOLAR: 4.85 TL
EURO: 5.67 TL


Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu Konusuna Ait Etiketler

1 yıl önce
315 kez görüntülendi

Son dönemde bankalarda sürekli olarak karşımıza çıkan kredi notu kavramı, aslında oldukça basit bir tanıma sahiptir. Tanım itibari ile baktığımız zaman, bu kavramın Kredi Kayıt Bürosu tarafından banka müşterilerine verilen ve bankalar tarafından ne kadar güvenilebileceklerini gösteren rakamsal değer olarak ifade etmemiz mümkündür. Tanım itibariyle basit olduğunu söylesek de, bu kavram sanıldığı kadar basit bir içeriğe sahip değildir. Çünkü, bankaya giderek yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunacak olanların ya da kredi başvurusu yapacak olanların, olumlu bir sonuç ile ayrılabilmelerindeki bağlayıcı kavram kredi notunda saklıdır. Çünkü, bu kavram, bazı matematiksel rakamlar ile, bazı risk özellikleri ile sunulmaktadır. Findeks sistemi üzerinden sizlerin de sorgulayacağı bu notunuz, şu şekilde kategorilenmektedir.

  • En Riskli Grup: 0 ve 699 değerleri arasında bir nota sahip olanlar.
  • Orta Riskli Grup: 700 ve 1099 değerleri arasında nota sahip olanlar.
  • Az Riskli Görülen Grup: 1100 ve 1499 aralığındaki notlara sahip olanlar.
  • İyi Grup: 1500 ve 1699 arasında bir nota sahip olanların değerlendirildiği kategoridir. Aynı zamanda bu kategori, bankalar ile sorunsuz işlem yapmak isteyenlerin olması gerektiği aralıktır.
  • Çok İyi Grup: 1700 ve 1900 arasında bir Findeks notuna sahipseniz, bu kategoride yer alacaksınız. Bu kategori, bankacılık sektöründeki tüm kapıların sizlere sonuna kadar açılacağını da ifade etmektedir.

           Kredi Notu Hangi Grupta Olanlar Kredi Alamaz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kişilerin kredi notlarındaki taban seviyesi sıfırdır. Eğer, borçlarınızı ödemiyor ya da ödemediğiniz bir ya da birkaç bankadan dolayı, dosyalarınız üzerinde idari ve yasal takip başlatılmışsa, notunuz en riskli grupta yer alacaktır. Bu not seviyesi, bankalardan hiçbir kredili ürün başvurusu yapamayacağınız anlamına gelmelidir. Ayrıca, orta riskli ve az riskli grup da kesinlikle iyi bir kategori olarak görülmemelidir. Çünkü, kredi notu az riskli grupta yer alanların bile, düşük miktarlardaki ihtiyaç kredilerinden zaman zaman faydalanamadıklarını, bankaların kefil ya da teminat istediklerini görmekteyiz. Bundan dolayı, notunuzu yükseltebilecek davranışlarda bulunmalı, ardından da bankalara başvuru yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Çekemiyorum? başlıklı makalemizde kredi çekemiyorum, kredi çekemiyorum diyenler ve kredi onaylanmama nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans