DOLAR: 4.85 TL
EURO: 5.67 TL


Hayatımızı Olumsuz Etkileyen 5 Finansal Hata

1 yıl önce
284 kez görüntülendi

Bu yazımızda sizlere bütçemizi alt üst eden, maddi sıkıntılarımızı çıkmazlara sürükleyen 5 finansal hatadan bahsedeceğiz.

Günümüzde bütçe endeksli bir hayata adeta mecbur durumdayız. Kısıtlı imkanlarla ne aile kurmak mümkün, ne de geçindirmek. Hal böyle olunca hayat şartlarımız maddi imkanlarımıza göre şekilleniyor. Fakat etrafımızda aynı manzarayı göremediğimizde psikolojik buhranlar, isyana varan sorgular, depresyon gibi bir çok sorun baş gösteriyor. Bu sorunlar neticesinde insanlar hırsızlığa, dolandırıcılara başvurabiliyor.

Çözüm ise çok basit. Hayatla barışık yaşamayı öğrenmek ve içinde bulunduğumuz duruma razı olmak. Bunu başardıktan sonra da finansal hayatımıza bir düzen ve yön vermemiz gerekiyor. Aksi takdirde daima eksilerde seyreder ve düzlüğe çıkamayız.

“Para bu elde durmuyor, yetmiyor” gibi söylemleri sıkça duyarız. Bu söylemlerin sahipleri acaba hangi şartlara sahipken hangi hayatları yaşamaya özen gösteriyorlar? Memur veya işçi konumunda çalışıp , patronun hayatını yaşamayı hayal edersek kredilerden ve kredi kartlarından kurtulmamız elbette mümkün değil. Birikim yapmayı ve ekstralar katmayı beceremezsek tabi ki paranın yetmediğinden şikayetçi oluruz.

Bu yazımızda sizlere bütçemizi alt üst eder, maddi sıkıntılarımızı çıkmazlara sürükleyen 5 finansal hatadan bahsedeceğim.

1- Bütçe Planı Yapmamak

Basit bütçe planları yapmak, gelir ve giderlerimizi kayıt altına almak önceki ay ve şimdiki ayla kıyaslamalarda bulunarak gelecek aya yönelik planlar çıkarmak kimse için zor olmasa gerek. Elimizdeki aylık bütçeyi plan dahilinde değerlendirmemiz durumunda hem kendi durumumuzu seyredebilme imkanı yakalar hemde eksiklerimizi ve hatalarımızı düzeltme şansı buluruz.

“Şu kadar gelirim var giderim şu kadar şunlara dikkat etmem lazım” mantığında bir planlama yapmanız bütçenizi düzene sokmaya başlayacak. Ayrıca bunun için defter tutmam zorunuza gidiyorsa teknolojinin imkanlarından faydalanabilir ve ücretsiz bütçe takip uygulamalarına göz atabilirsiniz.

Bütçe Takip Uygulamaları İçin Tıklayın!

2- Tasarruftan Kaçınmak

Bütçe takibimizi düzenlemeyi başardıktan sonra “nereye ne kadar fazla ve lüks harcamamız var ” sorusunun cevabını bularak olmasa da olur diyebileceğimiz gereksiz harcamalardan kaçınmamız gerekiyor. Bu tasarruf hamlesini soframızdan başlayarak aracımıza ve diğer tüm alışkanlıklarımıza kadar uygulamayı başaramazsak isabet oranımız oldukça düşük olacaktır.

Aracımızın yakıt masrafları çok ise başka ulaşım imkanlarını değerlendirebiliriz mesela. Sofralarımızda çeşitleri azaltarak keyfi bazı lezzetlere ara verebiliriz. Elektrik ve doğalgaz faturalarımızın yükünü hafifletmek adına basit tedbirler alabiliriz. Daha bir çok alanda tasarruf etmeyi öğrenemez isek artı bütçeden bahsetmemiz mümkün olmayacaktır!

3- Yaşam Kalitesini Borçlarla Yükseltmeye Çalışmak

Kendi imkanlarımız el vermediği halde lüks olana ulaşmak için borç alma hatasına düşüyorsak bu yazılanları okumamızın bir anlamı kalmıyor. Herkes kendi bütçesine göre yaşamayı öğrenmeli ve bununla barışık olmalı.

Cennette bile sekiz kademe varken dünyada diğer insanlarla aynı standartlara sahip olmak için niye kendimizi aşıyoruz ki? Mesela bütçemiz orta kalitede bir arabaya binmeye imkan sağlıyorsa neden kredi çekerek lüks araç alma sevdasına düşüyoruz? Veya  kredi kartına yüklenerek neden gereksiz teknolojik harcamalarda bulunuyoruz?

Özetle söylemek gerekir ki borç ile gömlek değiştirmeni faydası değil zararı vardır.

4-Mümkün Olmayan Hayaller Kurmak

Bu durum sıkça yapılan ve kişileri yanlışa sürüklemekle beraber  hüsrana uğratan hatalardan bir tanesi. “Şu işi yaparsam şu kadar kazanırım”  hayali mesela. Girişimcilikte veya diğer bütün alanlarda her zaman için en kötü senaryoyu da hesaba katmayı bilmeli ve gerçek dışı hayallerin peşinden gitmemeliyiz.

Mesela kendi gelir ve giderlerimiz ortada iken “1 sene sonra 15 bin birikim yapıp şu aracı yükselteceğim” gibi zor hedefler koymamalıyız kendimize. Bütçemiz neye ne kadar imkan veriyorsa o çerçeveler içerisinde hayal kırıklığı yaşamayacağımız hedeflerimiz olmalı!

5- Yanlış Yatırım Hamleleri

Boyumuzdan büyük sıçrayışlarla yatırım yapmak son derece yanlış finansal hatalardan bir tanesidir. Özellikle risk teşkil eden yatırımlarda sermaye aralığımızın yüzde 10 veya 20’sinden daha yukarı çıkarsak olumsuz neticelenen girişimlerde psikolojimizi bozulabilir.

Yatırımdan maksat sermayenin bir kısmı ile bir kısım kazanmak üzerine olmalıdır. Sonu gözükmeyen bir iş için sermeyemizi zorlarsak kendimizi toplamamız mümkün olmaz.

Bununla beraber tek alana yatırım yapmak yerine farklı alanlarda da denemeler yaparak portföy çeşitlendirmesi* yapmamız gerekmektedir.

[spoiler title=’Portföy Çeşitlendirmesi Nedir?’ style=’default’ collapse_link=’true’] Yatırımcının, sermayesini tek yatırım aracına yönlendirmek yerine aynı alanda veya farklı alanlarda birden fazla yatırım aracını kullanarak risk oranını azaltmasına Portföy Çeşitlendirmesi denir. [/spoiler]

Bu adımlara dikkat etmeniz durumunda kendinizi toplamaya başladığınızı görecek ve daha sağlam adımlarla yolunuza devam edebileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın başlıklı makalemizde bireysel harcamalarda tasarruf, tasarruf alanları ve tasarruf örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans