DOLAR: 3.57 TL
EURO: 4.20 TL


KKB Sorgulama Nasıl Yapılır?

KKB: Kredi Kuruluşları tarafından kurulan anonim bir şirkettir. Müşterilerin risk durumlarının izlenmesi, kontrol edilmesi ve değerlendirilmesi görevlerini üstlenir.

Herhangi bir banka veya kredi kuruluşundan kredi kullanmak isterseniz KKB notunuzun yüksek olması şarttır. Belirli aralıklarda puanlama sisteminin yer aldığı KKB notu, gelecek finansal planlarınızı temelden etkileyen faktörlerden biridir. Bu sebeple bankalarla barışık olmanın diğer adı diyebileceğimiz bu puanlama sisteminde güzel bir seviyeye sahip olmak şart diyebiliriz. Şimdi detaylı incelemeye geçelim.

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu,  KKB  kısa adı ile bilinen ve bankalar tarafından kurulan özel bir anonim şirkettir. Banka müşterilerinin geçmiş dönem hareketleri, borç ödeme düzenleri, kredi kullanma sıklığı gibi bir çok etkinliğini takip eden ve bu hareketlere göre müşterilere puan verilmesi görevini üstlenir.

Bu puanlama oldukça önemlidir. Çünkü KKB notu belli aralığın altına düştüğü takdirde bankalarla olan ilişkilerimiz olumsuz yönde etkilenebilir. Kredi veya kart başvurularına gelen olumsuz yanıtların, veya kefil şartı konulmasının başlıca sebebi bu puandır.

KKB Sorgulama

“KKB notu nasıl öğrenilir ” veya “kkb sorgulama nasıl yaparım” gibi sorular sıkça duyduğumuz sorular arasında yer alıyor.  Eskiden sadece bankalar tarafından öğrenilen KKB risk raporu, yani kkb puanı findeks sitesinin kurulması ile dileyen herkes tarafından cüzi bir miktar karşılığında öğrenilebilir.  0 ile 1900 arası puanlama sistemine göre 900 ve üzerinin temiz müşteri olarak sayıldığı değerlendirme kriterlerinde kaç puana sahip olduğunuzu öğrenmek için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

1- Findeks.com web sitesine üye olarak giriş yapmalı ardından cüzi miktarda ödemeyi kredi kartınız ile veya başka ödeme yöntemleri ile gerçekleştirmelisiziniz. Akabinde kısa sürede puanınızı ve öğrenebileceksiniz.

2- Sms ile Kredi Notu öğrenme imkanı da yine bir diğer kkb sorgulama yöntemidir. Bunun için turkcell, türk telekom yahut vodafone hattınız mevcutsa sırası ile Tc kimlik numaranızı adınızı-soyadınızı boşluk bırakarak yazmanız ve 1122 Kredi Sorgulama servisine sms göndermeniz yeterli. Hattınızdan kesilecek 9 tl karşılığında puanınızı öğrenebilirsiniz.

3-Akbank Direkt Mobil Uygulaması İle Ücretsiz Kredi Sorgulama Akbank tarafından müşterilerine sunulan en kolay ve ücretsiz kredi notu öğrenme hizmetlerinden biri.

Faydalı: Akbank Direkt İle Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

KKB Skoru Kaç Olmalı

Genel olarak 900 ile 1900 arasında puana sahip olan müşteriler diledikleri miktarda krediyi yine talep ettikleri vade seçenekleri ile kullanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse : 2000 veya 2500 tl arası gelire sahipseniz, kkb puanınız 1400 ortalamasına sahipse ve başka herhangi bir bankaya borcunuz yoksa 30000 tlye kadar krediyi 48 ay vadeye kadar kullanabilirsiniz. Daha üst rakamlarda kredi kullanmak için gelirinizin yüksek olması şartı aranabilir. Çünkü ödeme planları daima gelire oranla yapılır.

-Bu içerik 9 Kasım 2016 Tarihinde Güncellendi!

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Yapılandırması Notu mu Düşürür mü? başlıklı makalemizde kredi kartı yapılandırma, kredi notum düşer mi? ve kredi yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz