DOLAR: 4.85 TL
EURO: 5.67 TL


Kolay Yoldan Para Kazanmak ?

1 yıl önce
313 kez görüntülendi

Para kazanmayı hepimiz isteriz. Bunun için çalışmak ve emek vermek gerektiğini ise bilmeyenimiz yoktur. Peki Kolay Yoldan Para Kazanmak? Mümkün mü ? İnceleyelim!

İnternet online vakti fazla olan bir çok kişinin araştırdığı konuların başında ” kolay yoldan para kazanma yolları” geliyor. Bizde bu konumuzda para kazanmak konusunu detaylı olarak incelemeye çalışacağız. Niçin paranın azına kanaat getirilmediği gibi neden kolay yoldan kazanma arzusuna kapılırız? “Oturarak para kazanmak” düşüncesi gerçek mi yoksa ütopik mi?

Öcelikle Google arama motorunu ilgili soruyu sorduğunuzda karşınıza onlarca ilginç başlıkta konu ve site çıkar. Örnek:

-24 Saatte Para Kazanmak ( Bak sen:) )

-En Kolay Para Kazanma Yolları

-Oturduğun Yerden Para Kazanma

gibi bir çok başlığın   açıldığını görürüz.

Bunun başlıca sebebi de ilgili siteleri kuranların hit çekerek reklam geliri elde etme ve kazanma hırslarıdır. İlgili içerik incelendiğinde çoğu konunun başlıktan ayrı olarak anahtar kelimelerin sıkça geçtiği ve başlıkta vadedilen sözün yerine getirilmediği görülebilir. Ama olsun hit geldi ve reklam geliri sağlandı. Yani maksat hasıl oldu. Ne yazık ki bu yöntemi bir çok marka sayılabilecek büyük siteler bile yapıyor. Öncelikle haber siteleri.

Kolay Yoldan Para Kazanma Arzusuna İten Başlıca Nedenler

Aslında müstakil bir konuda uzun uzadıya işlenebilir bu başlık. Özetle şu şekilde sıralama yapmamız mümkün:

-Yakın ve uzak çevrenin etkisi.

-Görsel medyanın idol karakter ve yaşantılar ile oluşturduğu algılar

-Lüks yaşam standartlarının aşırı reklamı

-İnternet ve sosyal medya ortamında sürekli dile getirilen örnekler

Dikkat ederseniz sinema filmlerinde  ve özellikle dizilerde baş rol oyuncuları nedense hep masa başı çalışır. Dahası genellikle bir aile şirketi, holdingi falan vardır ortada. Ve baş roller patrondur. İstedikleri zaman gelir ve giderler işlerine. Çılgınca ve hesapsızca harcamalar yaparlar. Genellikle yalı veya konaklarda yaşamakla beraber onlarca hizmetçileri vardır. Oluşturulmak istenen algı şudur:

-Sende kolay işlerde çalış, zengin ol, çok tüket, lüks yaşa!

Yıllardır tv ekranlarında aynı algının dayatılması tabi ki tesadüf değildir. Sınırsız tüketimin baz alındığı kapitalist düzende insanlar bu projelerle daha fazlasına özendirilmeli ki mevcut sistem sekteye uğramasın!

Fakat gerçek hayat böyle değildir. Yemeğinizi kendiniz yaparsınız ve yorucu bir işte, zorlu mesailerde çalışmanız gayet olağandır. Çünkü ekmek aslanın ağzında!

Kolay yollardan para kazanan insanlar yok mu? Elbette var. Ya çok zekidirler, ya da Allah nasiplerini açmıştır. Biz konumuza tavsiyelerimiz ile devam edelim.

Para Kazanmak , İş kurmak İçin Neler Yapmalıyım?

Derlediğimiz maddeleri sıralarken bilinenin aksine şaşırtıcı bir sıralama yapacağız.

Para kazanma serüveninizde yola çıkmadan önce çantanızda bulunması gereken 5 tavsiye:

1-Dürüst Olun!

Halihazırda çalıştığınız iş/meslek, kurmayı planladığınız iş fikri veya yapmayı düşündüğünüz yatırım ne üzerine olursa olsun. Dürüstlüğü şiar edinmediğiniz takdirde kazanmak mümkün olsa da hayrını görmeniz zor olacaktır. Çünkü dürüst olunmadan, insanları kandırarak bir yere varılmaz. Günümüzde büyük sabır gerektirse de dürüst adımlarla yola çıkmanız her açıdan karlı olacaktır.

2-Realist Olun!

Herkesin yaşam şartları aynı olmayabilir. Bu Yaratıcı tarafından takdir edilmiş kaderin bir cilvesidir. Sonuçta kimse kefenden başka bir şeyi yanında götürecek değil. O yüzden para kazanma hırsına kapılıp ütopik hayallere kapılmayın. Nedir bu ütopik hayaller:

-Oturduğun yerden para kazanılmaz. Yemek bile yenmez.

-Emek verilmeden, ekmek yemek zordur.

-Günde bir saatini ayırarak zengin olamazsın.

-Piyangonun sana çıkacağının garantisi yok.

Bu ve benzeri düşüncelerle vakit kaybetmemek gerekiyor. Bulunduğumuz şartları iyi analiz ederek elimizden gelen işi yapmalıyız öncelikle. Bilmediğimiz bir iş fikri konusunda “sektörün  lideri olurum, günde şu kadar kazanırım” düşüncesi hayalden öteye gitmez.

3-İşin Başında Olun!

“Taşıma su ile değirmen dönmez” atasözünü duymuşuzdur. Para kazanmayı düşündüğümüz işin veya fikrin başında, ocağın başında kendimiz olmadığımız sürece başarıya giden yolda eksiğiz demektir. Asıl işi başkasına emanet edersek yüz üstü bırakılma durumunda her şey tersine gitmeye başlayacaktır. O yüzden kendi başınıza hakkından gelebileceğiniz bir işe yönelin!

4-Aşırı Güven İyi Değildir!

Kuracağınız iş üzerine ekip kurmayı, ortak bulmayı düşünmeniz gayet normaldir. Ve hızlı yol almanızı sağlayabilir. Fakat kim olursa olsun yaptığınız anlaşmayı kağıt üzerine dökmeden yola çıkmayın. Kısa süre sonra ” sen bunu demiştin, ben bunu dememiştim” tartışmasına girmek istemiyorsanız kimseye gereğinden fazla güvenmeyin. Kuracağınız ortaklıklarda ilk işiniz vadedilen, konuşulan ve anlaşmaya varılan her şeyi kağıt üzerine dökmek olsun.

5-Sermaye Önemlidir!

En küçüğünden en büyüğüne bir işe adım atacaksanız ufakta olsa bir sermayeye ihtiyacınız var. Bu sermayeye eğer sahip değilseniz sabırlı olun ve hakkından gelebileceğiniz kadar yükün altına girin.

-Neticeyi almadığınız, sonunu görmediğiniz bir iş fikrinin kurulum aşamasında borçlanmaktan kaçının!

-Olumsuz yönde esen rüzgara karşı sarsılmanızı engelleyecek kadar sermayeniz yoksa yatırım yapmayın, o işe girmeyin!

Büyük yatırımcıların sıkça hatırlattığı tavsiyelerden bir tanesi şu şekildedir: ” Yapacağınız yatırım sermayenizin %20 ‘sinden fazla olmasın ki olumsuz neticelenmesi durumunda sarsılmayın”.

Eğer emek ve sermaye ortaklığı kuracaksanız ve emek kısmında görev alacaksanız sermayeye kefil olmayın.

Bu 5 maddeden yana sıkıntımız yoksa şimdi gireceğiniz işin araştırma ve analizini yapmaya geldi. Bu adımları da sabırla geçmeniz gerektiğini hatırlatırız. Aceleyle çıkılan hiç bir yolun sonu belli değildir.

Araştırma, analiz ve ilk adım evrelerinde dikkat etmemiz gereken 4 maddeyi inceleyelim!

Para Kazanmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

1-Elinizden Gelenin En İyisine Yönelin!

Bu konuda örneği mi web sitesi açarak para kazanma üzerinden vermek istiyorum. Web sitesi açarak para kazanmayı istiyorsunuz. Evet bu mümkün. Fakat yapmanız gereken en önemli iş makale yazmak ve özgün paylaşımlarda bulunmak! Bu konuda ne kadar yeteneklisiniz?

Türkiye’de yapılan en sık hatalardan bir tanesi uzmanlık alanımız olmayan alanlarda web sitesi açarak başarıyı yakalamaya çalışmaktır.

Webmaster veya yazılımcıların alanları dışında web site açması gibi. Yüzlerce site açılıyor her gün. İncelendiği zaman çok azı başarıyı yakalıyor. Çünkü site kurmayı bilen herkesin ilk denemesi bu yönde oluyor. İş yazı yazmaya gelince ise farklı online siteler üzerinden makale yazarları aranmaya başlıyor. Fakat unutulmaması gereken nokta şu ki: Para için yapılan iş, kendin için yaptığın işten daha kaliteli olamaz!

2-Alan Seçiminizi İyi Yapın!

Yüzlerce güçlü rakibin bulunduğu bir sektöre girerek başarılı olmayı ve çok kazanmayı kolay zannetmeyin. Öncelikli olarak yapacağınız işin pazar alanını iyi araştırmanız gerekiyor.

-Öne çıkmak için artılarınız var mı?

-Ne kadar sabırlı olabilirim?

-Rakiplerim arasında marka haline gelmeyi başarabilecek miyim?

-Reklam için yeterli sermaye ve çevreniz var mı?

Bu soruların cevabını net olarak alamadığınız bir işe yönelmenizi tavsiye etmeyiz. Örneğin: Sahibinden, Gittigidiyor gibi rakiplerin olduğu ikinci el ve sıfır e-ticaret sektörüne adım atmak için güçlü sermaye sahibi olmalısınız.

“İyi de letgo da sonradan bu sektöre girdi ama başarılı oldu” dediğinizi duyar gibiyim. Cevap: Adı geçen uygulama çıkalı uzun süre olmasına rağmen hala Tv kanallarında, reytinglerin yoğun olduğu kuşaklarda reklam oynatmaktadır.

3-Rakip Analizi Yapın, Uzmana Danışın!

Sektörü belirledikten sonra daha detaylı rakip analizinde bulunmanız gerekiyor. Şu adımlar ile mümkün olabilir:

-Rakiplerim hangi adımları takip etmiş?

-Ne kadar sürede zirveye oturmuş?

-Pazarlama stratejileri ne üzerine kurulu?

-Reklam bütçelerine ayırdığı sermaye oranları tahmini olarak ne kadar?

-Sosyal medya yönetimlerini hangi strateji ile yapıyorlar?

Bu soruların cevabını alma noktasında gerekirse uzman görüşlerin fikirlerini alın. Hatta sermayenizden ayıracağınız bütçe ile sırf bu noktada danışman tutmanızı bile önerebiliriz.

4-Sabırlı Olun!

Bu adımların arkasından işe başladınız. İkinci ayda muazzam satışlar ve gelirler beklemeyin. Hiç bir işin 2-3 aylık zaman diliminde amorti garantisi yoktur.  Para kazanmak  için çıktığınız yolda en önemli maddelerden bir tanesi sabırlı olmaktır. Aksi takdirde emeğiniz zayi olmakla kalmayıp , olumsuz maddi manevi sonuçların altında psikolojik olarak zor durumlara düşebilirsiniz.

Bu ilk iki aşamayı kendi içinde maddelendirerek tercihinize sunduk. Eğer bu maddelerden yana sıkıntınız yoksa sizler için araştırdığımız bazı para kazanma yollarını kısaca paylaşalım.

Bazı Para Kazanma Yolları

Para Kazanma Yolları

1-Arabanıza Reklam Alarak Para Kazanma

Aracınızla trafikte ilerlerken gördüğünüz reklam görselleri ile dolu bazı araçların şirket aracı olduğu mu düşünüyorsunuz? O kadar emin olmayın. Çünkü bazı reklam ajansları araç sahipleri ile anlaşarak, arabalarını reklamla kaplıyor ve bunun karşılığında aylık 300-700 tl civarında kiralar ödüyorlar. Bu konuda yapacağınız ufak bir araştırma ile sizde aracınızı reklamla kaplayarak ekstra gelir elde edebilirsiniz.

2-Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma

Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma

Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma

Bazı araştırma firmaları bu alanda müşterilerine hizmet vermekte. Yapmanız gereken bu firmaları bularak iş talebinde bulunmanız. Bulunduğunuz bölge neresi olursa olsun iş bulma ihtimaliniz yüksek. Yapmanız gereken size verilen iş yerine giderek alışveriş yapmanız belirli taleplerde bulunmanız ve izlenimlerinizi rapor etmeniz. Bu işin sürekliliği konusunda net bir şey söyleyemeyiz fakat kolay ve zevkli para kazanma yollarından bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konuda şu Makaleyi İnceleyebilirsiniz:  Kısa Sürede Para Kazandıran Kolay İş Yöntemi

3-Saç Satarak Para Kazanma

Tercih edilmeyen bir yöntem olabilir. Fakat nakit ihtiyacınıza yönelik çözüm arıyorsanız ve kolay yoldan para kazanma düşünceniz varsa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Saçlarınızın bakımlı olması ön şart. Ardından uzunluğuna, rengi ve şekline göre fiyat aralıkları değişebiliyor. Gram hesabı ile alınan saçlar için 100 gram karşılığına 100 tl ortalama ücret alabilirsiniz.

4-Web Sitesi Açarak Para Kazanma

Elbette ki uzman olduğunuz bir konu üzerine faydalı içerikler paylaşarak ve doğru adımları takip ederek bir web sitesi üzerinden reklam gelirleri ile para kazanmanız mümkün. Fakat yazımızın başında belirttiğimiz hususu tekrar hatırlatmış olalım: Taşıma su ile değirmen dönmez!  Konuyu ayrıca inceleyecek ve paylaşımlarımızı buraya link olarak ekleyeceğiz.

5-Ek İş Yaparak Para Kazanma

Mesai saatleriniz dışında ek bir işe girerek para kazanmayı deneyebilirsiniz. Yorucu olabilir ama ek gelir elde etmiş olursunuz. Ticari taksilerde çalışabilir veya garsonluk yapabilirsiniz. Part time iş ilanlarını gözden geçirmeli ve mesai saatlerinize uyumlu olan işlere yönelmelisiniz!

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kredi Çekmek Mümkün mü? başlıklı makalemizde faizsiz kredi, faizsiz kredi çekmek ve faizsiz kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans