DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.61 TL


Konut Kredisi Yapılandırmak Mümkün mü?

1 yıl önce
426 kez görüntülendi

Yapılandırma düzenlemesinin çıkmasından sonra tüketicilerin en çok merak ettiği sorulardan biride bu oldu: Konut Kredisi Yapılandırmak Mümkün mü?

İnşaat sektöründe satışların daha rahat zeminde artarak devam etmesi için önce Ziraat Bankası olmak üzere bir çok banka konut kredilerinde faiz indirimi yapmaya başladı. Faiz indiriminden önce kredi çekmiş olan müşterilerin yeni kredi kullananlara göre binlerce lirayı bulan fazladan faiz ödemeleri sıkıntıları ve şikayetleri artırdı. Ayrıca kredilere olan ilginin artmasının yanında kredilerini ödemekte zorlanan bir çok tüketicinin en çok merak ettiği soruların başına geliyor konut kredisi yapılandırma mevzusu.

Bir çok müşteri konut kredilerinde yapılandırma konusunda sıkıntı çektiklerini belirtirken, bu konuda şikayetlerin son zamanlarda arttığını duymaktayız. Konuyu sizin için detaylıca incelemeye aldık.

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma Nedir?

Böylece toplam kredi maliyeti aşağı çekilebilir. Faiz oranlarında ciddi bir değişiklik olmasa dahi vade süresi uzatılarak, aylık geri ödeme miktarları azaltılabilir. Aylık taksitlerin azalması ile bütçe rahatlatılabilir, gelir – gider dengesi düzenlenebilir. Ayrıca ödeme planı üzerinde de oynama yapılabilir.

Burada maksat toplam kredi maliyetini düşük seviyelere çekmektir. Faiz oranlarında ciddi değişiklikler , düşüşler meydana gelmese bile vade süresinin uzunluğu ve aylık ödeme miktarlarının azaltılabilir olması nedeniyle borcun ödemesini kolaylaştırmayı hedefleyen uygulama bir çok banka tarafından uygulanıyor.

Konut Kredisi Yapılandırmak Fayfalı mı?

Burada kararı kendi maddi olanaklarınıza göre kendiniz belirlemeniz lazım. Yeniden bir yapılandırma ile borç sürenizi uzatmak sizin için karlı bir durum olur mu? Yoksa bir an önce bitmesine yönelik adım atmayı mı tercih edersiniz? Biz kısaca faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Toplam kredi maliyeti aşağı çekilebilir. (Kalan borcun faizi azalacağı için)
  • Ödeme planı yeniden yapılandırılır. (Düşük ödeme, ödeme gününün değiştirilmesi vs)
  • Faiz yapısı değiştirilebilir. (Değişken faizden sabite veya sabit faizden değişken faize geçilebilir)

Yapılandırma İçin Nasıl Başvurabilirim?

İhtiyaç kredilerinde ve kredi kartı yapılandırmalarında müşterilerine zorluk çıkarmayan bankalar ne yazık ki ev kredisi yapılandırması söz konusu olunca aynı kolaylığı sağlamıyor. Bunun için kredi çektiğiniz bankaya dilekçe ile başvurmanızı öneririz. Bu konuda zorluk çekenlerin tüketici hakem heyetleri gibi kurumlara şikayetlerini ileterek mahkemelere başvurmaları konunun çözümünü hızlandırabilir.

Konut Kredisi Yapılandırma Dilekçe Örneği

Bu konuda sizlere fikir vermek adına paylaştığımız dilekçe örneğini inceleyebilirsiniz:

konut kredisi yeniden yapılandırma dilekçe örneği

konut kredisi yeniden yapılandırma dilekçe örneği

Önümüzde ki yıl yani 2017 Konut Kredisi Yapılandırma konusunda ne gibi yenilikleri beraberinde getirecek hep beraber göreceğiz. Artan şikayetlere yetkili makamlardan bir müdahele söz konusu olabilir.

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Çekemiyorum? başlıklı makalemizde kredi çekemiyorum, kredi çekemiyorum diyenler ve kredi onaylanmama nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans