DOLAR: 5.16 TL
EURO: 5.96 TL


Kredi Çekemiyorum Acil Para Lazım!

1 yıl önce
1.137 kez görüntülendi

Maddi sıkıntıların üzerinize iyice çöktüğü zamanlarda banka kapısından ” kredi notunuz düşük” olumsuz cevabı ile geri döndü iseniz işiniz oldukça zor. “Kredi çekemiyorum” diyerek başını elinin arasına alanlar kervanına sizde katıldınız. Fakat durumunuz kritik ve “Acil Para Lazım“. Aksi takdirde işler çıkmaza girecek.

Bu ve benzeri durumlarla hepimiz karşı karşıya gelmiş olabiliriz. Biriken ve kapatmakta zorlandığımız borçlar, takibe düşen borçlar, icra dairelerinden gelen ikazlar bir kere yakanıza yapıştı mı, kurtulması oldukça zor. Bu aşamalarda en çok ihtiyacımız olan acil nakit para, nedense kendini kolay kolay ortaya çıkarmaz. Tabi bunda kişinin finansal düzeni de etkin rol oynamaktadır.

Birikim yapmayı ve kara günler için nakit veya döviz ayırmayı alışkanlık edinmeyenlerin işi vahimdir. Bununla beraber borç alıp düzenli ödemeyen kişinin yeniden bir borç bulması da bir o kadar zordur.

Kredi Alamıyorum Para Lazım

kredi çekemiyorum para lazım

Kredi çekemiyoruz çünkü kredi notumuz düşük. Bunun bir çok sebebi var. Düzensiz kart ödemeleri, birden fazla takibe düşme ve hatta düzensiz fatura ödemeleri bile kredi notunuzu düşüren etkenler arasında yer aldığı için kredi çekemezsiniz.

Tavsiye: Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi çekemediniz fakat para lazım! Üzülmeyin , her zaman için alternatifler vardır. Fakat bu alternatifleri değerlendirmek içinde mevcut durumunuz göz önünde bulunacak. O yüzden her zaman istikrarlı ve düzenli finans hayatınız olmalı.

Neler yapabiliriz acil nakit ihtiyacımızı karşılamak için? Bunun için google araştırması yaptığınızda karşınıza bir çok site çıkar. Bunlar incelediğinizde komisyon ile kredi hizmeti veren şirketlerle karşılaşırsınız. Fakat asıl kullanılan kredinin faizini ödemekle kalmaz birde komisyoncunun faizini ödersiniz. Bunun için biz diğer nakit para bulma yöntemlerine göz atacağız.

Nakit Avans Kullanmak!

Kredi kullanamadığınız durumlarda ihtiyacınız olan nakiti karşılamak için banka kartınızın ek hesabından para çekebilir veya kredi kartınızdan nakit avans çekebilirsiniz. Normal kredilere göre faiz oranı daha yüksek olduğu için tercih edilmese de acil nakit ihtiyacı için ufak çözüm diyebiliriz.

Borç Para Almak

Eğer etrafınızda güvenilir bir kişi olarak tanınıyorsanız yakın çevrenizde samimi olduğunuz kişilerden borç para isteyebilirsiniz. Fakat bazı noktalara dikkat etmelisiniz:

-Zamanında ödeyeceğinizden emin olduktan sonra borç talep edin!

-Ödeme konusunda sıkıntı çekme ihtimaliniz varsa uzun vade talep edin!

-Taksitle ödeme taahhüdünde bulundu iseniz düzenli ödeme yapın!

-Ödemeyi geciktirme durumunuz varsa bunu açık açık izah edin, ek süre isteyin.

-Şeffaf olun, şahsiyetinizi zedeleyecek her türlü davranıştan kaçının. (Telefona çıkmama , yalan söyleme gibi)

-Yakın akrabalardan borç talebiniz olacaksa değerlendirmenizi iyi yapmalısınız, sonuçları geniş çerçevede değerlendirilecektir!

Borç para alacağınız kişinin dostluğunu önemsiyorsanız ya çok dikkatli olmalısınız, ya da başka kişilere yönelmelisiniz!

İşverenden Avans Talep Etmek

Bir diğer temiz nakit bulma yöntemi ise özel sektörde çalışıyorsanız patronunuzdan avans talebinde bulunmak. Talep ettiğiniz tutarın maaşınızdan kesilerek aydan aya ödeneceğini bilmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda patronunuza samimi bir şekilde sıkıntınızı iletmeli ve güven telkin etmelisiniz.

Ayrıca olumlu cevap almanız durumunda işinize özveri ile devam ederek bu durumu gizli tutmaya özen göstermelisiniz ki aynı durum ilerde tekrar edecek olursa yine avans alabilesiniz.

İkinci El Eşya Satmak

Bir diğer tercih edilmeyen yönteme ikinci el eşya satmak diyebiliriz. Kullanmadığınız bir eşyanızı satarak nakite çevirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için internet sitelerinden ve uygulamalardan yararlanabilir, eşyanızı satmak için daha geniş kitleye ulaşabilirsiniz.

-Pişman olacağınız bir eşyanızı satmayın.

-Hatırası olan eşyanızı saklamayı tercih edin.

-Değeri kadar fiyat biçin.

Ek İş Bularak Çalışmak

Eğer nakit ihtiyacınızın bir süre daha vakti varsa ek bir iş bularak çalışabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz yerde sürekli eleman ihtiyacı olan iş yerlerine başvurabilirsiniz. Geçici olarak bir kaç aylık part time işlerde çalışarak azda olsa ele geçireceğiniz bütçe nakit ihtiyacınızı karşılar mı bilemeyiz.

Faturanız Üzerine Cihaz Alarak Satmak

Ev, iş yeri veya cep telefonu faturalarınız üzerinden bir çok operatörden telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlar satın alabilirsiniz. Faturanıza aylık ek ödeme olarak yansıtılacak ürün için 24, 36 aya kadar taksitlendirme yapabilirsiniz. Sıfır aldığınız ürünü kutusunu bile açmadan internet üzerinden satabilirsiniz. 2.el olarak değerlendirileceği için fiyatı biraz aşağı düşse de alacağınız ürünün fiyat aralığına göre küçük meblağlarda nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Eğer çevrenizde birebir elden satma imkanı bulacağınız kişiler varsa 0 fiyatını az aşağı çekerek satmanız mümkün. Biraz yorucu gibi gözükse de mecbur kalınınca denenmeyecek kadar imkansız bir yöntem değil.

Kredi Alamayanlara Kredi

Son zamanlarda iyice yaygınlaşan tavsiye etmeyeceğimiz hizmetlerden bir tanesi de kredi çekemeyenlere kredi veren kuruluşlar. Diğer bir adı komisyonlu kredicilik. Yahut şu aralar yaygın adı ile bilinen kredinizi biz çekelim siz ödeyin sistemi.

Zaten bankalardan kredi çekecek olmanız durumunda yüksek ücret ve faiz oranları ile geri ödeme yapıyorsunuz. Eğer kredibilite notunuz düşükse bu zaten mümkün olmuyor. İşte böylesi sicil sorunu olanlara özellikle internet üzerinden hizmet veren bazı kredi tacirleri var.

Bunlar sizinle yapacakları anlaşma ve imzalayacağınız senet üzerine bankalardan kredi çıkartıyorlar. Bankadan çekilen ana para + faiz ödemesinin yanında +komisyon ödüyor ve nakit ihtiyacınızı gideriyorsunuz. Genellikle çekilen miktarın yüzdesi üzerinden belirlenen tutarlar faiz + faiz şeklinde pahalıya mal oluyor. Başka çıkar yolunuz yoksa mecbur kalacağınız bu yöntem ileriye yönelik sizi daha zor duruma sokabilir.

İçeriğimizi faydalı bulduysanız beğenip, paylaşır mısınız? 

Sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kolay Yoldan Para Kazanmak ? başlıklı makalemizde kolay yoldan para kazanma, para kazanma yolları ve para kazanmak isteyenlere tavsiyeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Gözde dedi ki:

    Acil kredi çekmem lazım hiç borcum yok

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans