DOLAR: 4.87 TL
EURO: 5.66 TL


Kredi Garanti Fonu Nedir?

Kredi Garanti Fonu Nedir? Konusuna Ait Etiketler

9 ay önce
224 kez görüntülendi

Kredi Garanti Fonu nedir, ne işe yarar? Kredi Garanti Fonu ile nasıl hizmet sağlanır? Kredi Garanti Fonu ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum! Kredi Garanti Fonu ile ilgili bilmek istediklerinizi aktuelfinans.com olarak bu yazımızda bir araya getirdik. Kredi Garanti Fonu hakkında detaylı bilgiler bulacağınız bu yazımızı sizler için hazırladık!

Kredi Garanti Fonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi Garanti Fonu, ülkemizde 1993 yılında kurulan bir kuruluştur. Kobi olarak faaliyet gösteren işletmelere kefalet hizmeti vermektedir. 1994 yılında vermiş olduğu ilk kefalet hizmeti ile günümüzde aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. Kredi Garanti Fonu sayesinde Kobi’ler bankalardan ticari kredilerini rahatlıkla çekebilirler. Teminat gösteremeyen ya da yeterli teminat gücü olmayan işletmeler için Kredi Garanti Fonu son derece önemlidir. Kredi Garanti Fonu, Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuştur ve kurumsal bir kefalet kuruluşu olarak hizmet vererek faaliyet göstermektedir. Kısaca KGF olarak bilinir. Kredi Garanti Fonu AŞ yapısında hizmet vermektedir. Teminat yetersizliği nedeniyle ticari kredilere ve devlet desteğine ulaşamayan ya da bu imkânlardan tam anlamıyla yararlanamayan Kobi’lere kefil olan Kredi Garanti Fonu çok ortaklı bir kuruluştur.

Kredi Garanti Fonu’nun ortaklık yapısı ise şu şekildedir. KOSGEB, TOBB, TESK, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Eximbank, Ziraat Katılım Bankası, Akbank, Albaraka, Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Burgan Bank, Finansbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı’dır.

Kredi Garanti Fonu İle Hizmet Nasıl Sağlanır?

Kredi Garanti Fonu, kredi veren bir kuruluş değildir. Kredi Garanti Fonu’nun amacı Kobi ve bu statüde faaliyet gösteren işletmelerin teminat gücü olmaması durumunda onlara kefil olmaktır. Kredi Garanti Fonu bu hizmetinde de komisyon almaktadır. Bu komisyon oranı genellikle ve ortalama olarak yıllık % 0,3 oranındadır. Kredi Garanti Fonu, eğer işletme aldığı krediyi ödeyemez ise kefil olarak kendisi öder. Ve alacaklı olarak krediyi veren konumuna geçer.

Kredi Garanti Fonu’ndan kefalet hizmeti alabilmek için başvurular ise şu şekilde gerçekleşmektedir. Eğer, bankalar üzerinden kredi çekilecek ise Kredi Garanti Fonu ortağı olan bankalara başvuru yapılabilir. Bunun dışında TTGV, TÜBİTAK, KOSGEB ve Eximbank destek ve kredileri kullanılması düşünülüyorsa Kredi Garanti Fonu genel müdürlüğüne veya şubelerine başvuru yapmak gereklidir. Kredi Garanti Fonu ülkemizde 33 ilde bulunan toplamda 38 şubesi ile hizmet vermektedir. Bu şubeler; Adana, Ankara / Ostim, Ankara / Kızılay, Antalya, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kadıköy, İkitelli, Eminönü, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Karabük, Kocaeli, Gebze/Kocaeli, Konya, Manisa, Malatya, Bodrum, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Çorlu / Tekirdağ, Trabzon, Van, Ereğli / Zonguldak şeklindedir.

Kredi Garanti Fonu sayesinde Kobi’ler ve bu statüdeki işletmeler TTGV, TÜBİTAK, KOSGEB ve Eximbank destek ve kredilerine ve ayrıca yaygın olarak Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Eximbank, Ziraat Katılım Bankası, Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Burgan Bank, Finansbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ticari kredilerine başvurarak kredi alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Girişimci Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Akbank Girişimci Kredisi, Denizbank Girişimci Kredisi ve Garanti Bankası Girişimci Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans