DOLAR: 3.57 TL
EURO: 4.20 TL


Kredi Kartı Yapılandırması Notu mu Düşürür mü?

Son zamanlarda kredi ve kredi kartı borçlarına yönelik çıkartılan yapılandırma imkanları borcunu ödemekte zorlananların umudu olmuş durumda. Peki kredi ve kredi kartı borcu yapılandırması kredi notunu düşürür mü?

Son düzenlenen kararlar ile kredi borçlarında 48, kredi kartı borçlarında 72 ay yapılandırma imkanı doğdu. Borç ödemelerinde yapılandırmaya gitmek finansal sicilinizi yani kredi notunuzu nasıl etkiler? Olumlu veya olumsuz yönde sonuçları ne olur? Maddi dar boğazdan kurtulma adına güzel bir fırsat gibi gözükse bile bankalar nezdinde durumunuza etkisi gelecek dönemlere yönelik kredi veya kredi kartı başvurularınızı etkileme ihtimalinden haberiniz var mı?

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma düzenlemesinden bankaların çok memnun olduğu söylenemez. Hatta bir çok bankanın düzenlemeye rağmen yapılandırmaya yaklaşmadığı ve zorluklar çıkardığı gelen bilgiler arasında. Bankaların dayatma ile kabul ettiği yapılandırmaya başvuran müşterilerine bundan sonraki süreçte bakış açıları ne yönde olacak kestirmek mümkün değil. Empati yapacak olursak hemen hepimiz aynı cevabı verebiliriz: olumsuz!

Finansal notunuz adeta kimlik kartı mahiyeti taşıyor. Bankalar bu nota göre müşterilerini tanıyorlar. Yapılandırmaya başvuran müşteri yasal olarak takibe düşmemiş olsa bile “borcumu zor ödüyorum, yapılandırma istiyorum’ imajı veriyor. Bunun adına “kendi kendini ateşe atmak” diyebilir miyiz? Bu gün avantaj gibi görünen yapılandırma ileriye yönelik maddi planlarımıza engel olsun istemeyiz. Bu sebeple tavsiyemiz eğer ödeme imkanınız mevcutsa yapılandırmaya gitmeden borcunuzu en azından asgari oranlarını düzenli şekilde ödemeniz yönünde. Bu kredi notunuzu yükseltmeye yönelik en önemli adımlardan bir tanesidir.

Yapılandırmadan Sonra Tekrar Kredi veya Kart Alabilir miyim?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi bu. Kredi veya kredi kartını yapılandırmaya giden müşteriler aynı veya farklı bankalardan tekrar kredi veya kartı çıkarabilirler mi? Bu konuda takibe düşmemiş sadece yapılandırmaya başvurmuş iseniz teorik olarak borcunuz bittikten sonra hiçbir şey olmamış gibi yolunuza devam etmeniz gerekirken pratikte zor gibi gözüküyor. Bankalar resmi olmayan insiyatiflerini devreye sokacaklar kanaati ön planda.

Yapılacak en doğru adım yapılandırma sürecinde taksitleri doğru zamanda eksiksiz olarak ödemek. “Bu durumda yeni bir kredi almış ve düzenli ödemiş gibi değerlendirilir ve notunuzun düşmesini engellemiş olursunuz” görüşü de uzmanlardan bazılarının yorumu. Doğruyu yanlışı zamanla göreceğiz.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz