DOLAR: 5.06 TL
EURO: 5.88 TL


Kredi Notu Neden Düşer? Tüm Detayları

Kredi Notu Neden Düşer? Tüm Detayları Konusuna Ait Etiketler

1 yıl önce
309 kez görüntülendi

Bankalara olan borçlarını ödeyemeyen ya da belirli nedenlerden dolayı geciktiren kişilere baktığımız zaman, en büyük problemlerinin kredi notlarındaki düşüklükler olduğunu görmekteyiz. Kişiler kredi notlarının tek bir gecikme ile herhangi bir zarar görmeyeceğini düşünse de, durum sandıklarından çok daha farklıdır. Çünkü, bankaların kullandıkları sistemde, her ödeme kayıt altına alınmaktadır. Eğer günü geçen bir ödeme söz konusuysa, bu durumda kredi notunu belirlemekte olan Kredi Kayıt Bürosu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, gereken işlemleri yapmaktadır. Kredi notu neden düşer konusunda, bu söylediklerimize bağlı kalarak, borçların ödenmemesi ya da geciktirilmesi ile kredi notlarının düşeceğini söyleyebiliriz.

Borç Yapılandırma Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi ya da kredi kartı borcunun yapılandırılması, toplam borç üzerinden yapılan bir taksitlendirme usulüdür. Genellikle borcunu ödemekte zorlanan kişilerin başvurdukları bu yöntem, kişilerin kredi notunu düşürmektedir. Çünkü, bankaların yapılandırma işlemi esnasında, tüketicilere sunmuş olduğu borç yapılandırma sözleşmelerinde, imza atıldıktan sonra kişilerin taahhüt ettikleri ödemeyi yapamayacak durumda oldukları açık bir şekilde belirtilmiş olmaktadır.

Durum böyle olunca da, kredi notunda çok yüksek değerler ile olmasa da bir düşüş söz konusu olacaktır. Kredi notu neden düşer konusunda kullanıcıların merak etmiş oldukları bu duruma, her zaman için karamsar bakılmamalıdır. Çünkü, yapılacak olan yapılandırma işlemi kredi notlarında düşüş yapsa da, bu düşüş borç gecikmesi ile olacaktan çok daha düşüktür. Ayrıca, düzenli bir ödeme yapmaya başladığınızda, notunuz yükselişe geçecektir.

Kredi Notunu Düşüren Nedenler Nelerdir?

Kredi notu neden düşer konusunu, genel olarak ele aldığımızda, şu sebepleri örnek gösterebiliriz.

  • Borçlar ödenmez ya da gecikmeli olarak ödenirse, kredi notunuz düşecektir.
  • Bankadan alınan bir ceza varsa ya da herhangi bir senetten dolayı protesto alınmışsa, kredi notu ciddi anlamda düşecektir.
  • Yapılandırma işlemlerinin ardından notunuzda düşüş olacaktır.
  • Tek sefer meydana gelen gecikmelerde not düşse de, bu gecikmeler peş peşe olduğunda, notunuz çok daha fazla düşüşe geçecektir.

Dört madde ile sınırlandıracağımız bu durum için, kişilerin borca girmeden önce gelir durumlarını göz önünde bulundurmaları, tüm olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. Kredi Notu Sorgulama sorgulaması yapmak istiyorsanız ilgili yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Kredi notunu yükseltmek isteyenler bu yazımıza göz atabililer: 3 Adımda Kredi Notu Nasıl Yükselir.

Bir önceki yazımız olan Kefilsiz Kredi başlıklı makalemizde Kefilsiz Kredi Kartı, Kefilsiz Kredi Kartı Veren Bankalar ve Kefilsiz Kredi Kartsız Telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans