DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.61 TL


Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme Konusuna Ait Etiketler

1 yıl önce
321 kez görüntülendi

Finansal hayatın bir yansıması olan kredi notları, artık bireylerin kendi başlarına da sorgulama yapacakları bir sistem üzerinde yer almaktadır. Findeks ismi verilen bu sistem, Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan kayıtları TC kimlik numaranız yardımı ile almakta ve ücret karşılığında da sizlere sunmaktadır. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey, kendinizin ya da sorgulamak istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını sisteme yüklemektir. Ardından kredi notu öğrenme işlemleri başlayacaktır.

kredi notu öğrenme

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks sistemi üzerinden kredi notu öğrenmek isteyenler, sisteme üye olarak bu süreci başlatabilecekleri gibi, sistemin ana sayfasında bulunan formu doldurarak da başvruda bulunabilirler. Findeks ana sayfasında sizlerin doldurması istenen formda, TC kimlik numarası ve cep telefonu numaranız istenecektir. Bunun ardından, cep telefonunuza bir kısa mesaj alacaksınız. Bu kısa mesaja onay vermeniz halinde kredi notu sorgulama bedeli hattınızdan kesilecek ya da tarifenizdeki faturaya yansıtılacaktır. Kredi notu sonucunuz ise, cep telefonu numaranıza kısa mesaj yolu ile iletilecektir.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmek için kişilerin oldukça farklı yollara başvurmaları da sağlanmış durumdadır. İsterseniz herhangi bir internet adresine bağlanmadan da kredi notunuzun kaç olduğunu, bu notun bankalar açısından nasıl bir değer taşıdığını öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk olarak cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne giriyorsunuz. Sırasıyla TC kimlik numaranızı ve doğum yılınızı aralarında bir boşluk bırakarak yazıyor ve bu mesajı da 1122’e gönderiyorsunuz. Bu sorgulama işlemi için operatör şirketleri 9 Türk Lirası talep etmektedir. Bu bedel lira limitinizden kesilecek ya da faturalı hat kullanıcıları için güncel dönem borç bildirimlerine eklenecektir.

İnternet Bankacılığından Kredi Notu Öğrenme

İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra, kredi notu öğrenme işlemlerini de başlatabilirsiniz. Bankalar, Findeks sistemi ile aynı alt yapıyı kullandıklarından dolayı, bu sorgulama işlemi sırasında size sunulan rapor, kesinlikle Findeks üzerinde bulunan değerler ile aynı oalcaktır. Bundan dolayı herhangi bir tedirginliğe gerek kalmayacaktır. İnternet bankacılığı üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi için de 9 Türk Lirası değerinde kesinti yapılacak ve bu kesinti kredi kartınızdan ya da hesabınızda bulunan bakiyeden düşülecektir.

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Çekemiyorum? başlıklı makalemizde kredi çekemiyorum, kredi çekemiyorum diyenler ve kredi onaylanmama nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans