DOLAR: 3.57 TL
EURO: 4.20 TL


Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Bankalar ile düzenli bir finansal alışveriş içerisinde olduğumuz şu günlerde, kredi notu kavramına oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Hem ticari faaliyet ile meşgul olanların hem de bireysel anlamda bankalardan hizmet alan kişilerin, kesinlikle bu kavramı ihmal etmemeleri gerekmektedir. Çünkü, olası bir sağlık probleminde, eğitim harcamasında ya da ihtiyaçlarımız için başvuracağımız kredilerde, bankanın bizlere güvenerek kredi başvurumuzu onaylayabilmesi için kredi notumuz dikkate alınacaktır. Sadece kredi başvurularında değil, kredi kartı başvurularında da aynı şekilde önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bunun için alınabilecek önlemlerden ilki, Findeks sistemi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmaktır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş olan Findeks sisteminde, TC kimlik numaranız ile işlem yapılmaktadır ve bilgileriniz kesinlikle tehlike teşkil etmeyecektir.

 

kredi notu sorgulama

Findeks sistemine giriş yaparak kredi notu sorgulamak isteyen kişiler için iki farklı sorgulama yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki siteye üye olmak ile başlayacaktır. Üyelik işlemlerinin ardından kredi notunuzu ve Findeks risk raporunuzu, ücreti karşılığında öğrenebileceksiniz. Bu sorgulamalar için belirlenen ücretleri, kredi kartınız ya da banka kartınız yardımı ile, üç boyutlu güvenlik sistemleri ile denetlenerek gerçekleştirebileceksiniz. Eğer bu üyelik işlemleri ile vakit kaybetmek istemiyor ya da kredi kartı veya banka kartında yeterli limit bulunmuyorsa, Findeks ana sayfasından işlem yapabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızı tıuşlayarak sorgulama işlemini başlatabilirsiniz. Faturalı hat kullanıcıları için ücret faturalarına yansıtılacakken, lira usulü kullanılan hatlarda da, mevcut liralardan kesintiler gerçekleştirilecektir.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yapılabilir Mi?

Kredi notu sorgulama işlemlerini ücretsiz ve kotasız bir şekilde yapan kurumlar yok değildir. Buna örnek olarak ülkemizdeki bankaları ve operatör şirketlerini gösterebiliriz. Fakat, bu firmalar kredi notlarını ücretsiz bir şekilde sorgularken, sizlere bu sorgu sonucunu söylemek gibi bir zorunluluk içerisinde de değildirler. Kişilerin ücret vermeden nasıl kredi notlarını öğrendiklerini merak edenler için ise, şu cevabı verebiliriz. Bankalara yaptığınız kredi başvurularında, sonuç olumlu ya da olumsuz sonuçlandığında, banka yetkililerine kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmek isteyerek bir adım atabilirsiniz. Tabiki bu durumun kesin işe yaraması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Çekemiyorum? başlıklı makalemizde kredi çekemiyorum, kredi çekemiyorum diyenler ve kredi onaylanmama nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz