DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.67 TL


Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır

1 yıl önce
1.123 kez görüntülendi

Günlük ihtiyaçlarımızın bir çoğunu, özellikle internet üzerinden yaptığımız alışverişlerin ekseriyetini kredi kartı üzerinden yaparız. Günümüzde bankalar müşterilerinin maaş, gelir ve menkul değerlerine göre kredi kartı çıkarıp limit belirlemektedir. Üst düzeyde bütçeyi aşan limitlere sahip kredi kartı asgari borçları ödenmediği takdirde kullanıma kapatılır. Peki kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Son düzenleme ile sınırlama getirilen kredi kartı limitleri bireyleri zor duruma sokacak limitlerle çıkarıldığı zaman taksit ve asgari tutarların ödemesi zorlaşmaktadır. Özellikle ekstre borcunun tamamının ödenmemesi durumunda her ay hesap ekstresine faiz yansıtılmakta ve iş içinden çıkılamaz bir hal almaktadır. Asgari tutarın ise 3 dönem üst üste ödenmemesi kredi kartı yasal takip sürecini başlatır. Bu durumda kredi kartınız blokelenir.

Bloke kartın kapatılması durumundan daha iyidir. Fakat banka gözünde mimlenmiş olursunuz ve gözler üzerinize çevrilir.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Asgari ödemenin üç sefer gecikmeli ödenmesi durumunda kart bloke edilir. Bankalar borcunu ödemekte zorlandığını gözlemlediği anda müşterilerinin kredi kartına bloke koyar. Bir nevi bankanın tedbiridir. Üç sefer üst üste asgari borcun gecikmeli veya eksik ödenmesi durumu en çok gözlemlenen bloke sebebidir.

Tek dönem asgari borcunun 3 ay üst üste ödenmemesi yani 90 gün gecikmesi durumunda bloke değil yasal takip süreci başlar.

Kredi kartı bloke kaldırmak için yapmanız gereken mevcut borcun tamamını ödemektir. Bir çok banka ekstre borcunun tamamının ödenmesi durumunda blokeyi kaldırır. Muhtemelen aynı gün içerisinde veya 24 saat içerisinde bloke kalkmış olacaktır. Fakat bu durumun bir veya fazla tekrar etmesi durumunda kredi kartınızın limitlerinde değişiklik yapılması durumu ile de karşılaşabilirsiniz.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır

Kredi kartının kullanıma kapanmasının iki sebebi vardır:

-Kredi kartının kayıp veya çalınması durumunda müşterinin talebi ile,

-Kredi kartı asgari ödeme tutarının 90 gün içerisinde ödenmemesi durumunda banka tarafından kullanıma kapatılır.

Bu iki durumda ne yazık ki kartın tekrar kullanıma açılması söz konusu değildir. Yapılacak tek şey tekrardan başvuru yaparak yeni bir kredi kartı talep etmektir. Eğer kart borcunuz yapılandırmada ise veya kullanıma kapatılan kredi kartı sebebi ile kredi notunuz ciddi şekilde etkilendi ise yeni talep ettiğiniz kredi kartında limitler banka tarafından belirlenir ve bu durum sizi memnun etmeyebilir.

Kredi Kartı Borcumu Ödedim Ne Zaman Açılır?

Bloke edilen kredi kartı borcunuzun tamamını veya dönem ekstre borcunun tamamını ödemeniz durumunda kimi bankalar tarafından yarım saat içerisinde, kimi bankalar tarafından ise 24 saat içerisinde açılmaktadır.

Bu ve benzeri konularda tavsiyemiz kredi kartı kullanımında daima bilinçli olmanız, aşırı taksitlendirmelerden uzak durmanızdır. Kart ekstresinde ne kadar çok taksit olursa asgari tutar o kadar artacaktır.

Ayrıca sürekli asgari tutarı ödeyen müşteriler bankalar gözünde daha sevimlidir. Çünkü faiz uygulanır bir sonraki ekstre dönemine. Bu sebeple mümkünse kredi kartınızın ekstre borcunun tamamını her ay ödemeniz mümkün değilse bile 2-3 aya bir ödemeye dikkat etmenizde fayda var.

Sorularınız için yorum kısmından yorum bırakabilirsiniz. Kısa sürede cevaplanacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler İçin Kredi Kartı 2017 başlıklı makalemizde 2017 öğrenci kredi kartları, öğrenciye kredi kartı ve play kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. sami toktaş dedi ki:

    3 gün önce kredi kartı borcumun tamamını ödedim ama kartım hala açılmadı kartımla işlem yapabiliyorum atmlerden ama harcama yapamıyorum. zamanında ard ard 3 4 kez asgari ücretimi ödedim genellikle 3 ayda 1 dönem borcumu öderdim biraz sıkıntıya düştüğüm için 3 4 ay sadece asgari ödedim. kartım hala açılmadı. dediğim gibi atm ye takınca işlem yapabiliyorum ama kullanamıyorum ne nakit avans çekebiliyorum nede harcama yapabiliyorum. şuan kredi kartı borcum hiç yok. yardımcı olurmusnuz

  2. Giray dedi ki:

    500 tl lik avand hesabım var ve kullanıma kapandı bugün 300 tl sini ödedim Ne zaman açılır

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans