DOLAR: 5.95 TL
EURO: 6.83 TL


Neden Kredi Çekemiyorum?

1 yıl önce
385 kez görüntülendi

Son dönemlerde birçok banka, müşterilerine sunduğu kredi türlerinde faiz oranlarını ciddi oranda indirmiştir. Özellikle de küçük tutarlar ile başvuru yapılan bireysel ihtiyaç kredilerinde, çok düşük faiz oranlarını görmek ya da kısa vade süreleri ile faizsiz kredi avantajlarının sunulduğunu görmekteyiz.

Kredi Çekemiyorum

Bankaların birbirleri ile girmiş oldukları rekabetin bir yansıması olarak kabul edeceğimiz bu durum, binlerce kişiye umut ışığı yakmıştır. Fakat, hem düşük faiz oranlarından hem de 48 aya kadar uzatılan ihtiyaç kredisi vadelerinden faydalanamayan kişiler olduğunu da unutmamak gerekir.

Kredi Çekemiyorum Diyenler İçin Nedeleri

Bu kişiler bankalardan ret cevabı aldığında ‘’Neden kredi çekemiyorum?’’ adında birçok araştırma yapmaktadır. İşte kişilerin neden kredi çekemedikleri ile ilgili en önemli sebepler;

  • Öncelikle bankalardan kredi kullanabilmeniz için, bankalara sabit bir geliriniz olduğunu göstermelisiniz. Eğer herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyorsanız, bu sebepten dolayı bankalardan kredi alamazsınız.
  • Kredi başvurularınızda, sizlere doldurtulan formlarda, aylık net geliriniz istenmektedir. Eğer bu forma yazdığınız tutar ile talep ettiğiniz krediyi ödemekte zorlanacağınız görülürse, bankalar sizlere olumlu geri dönüş yapmayacaktır.
  • Genellikle kredilerin reddedilmesindeki sebep ise, geçmiş dönemlerde kullanılan banka kredileri ve kredi kartlarının ödenme aralığıdır. Eğer yasal takip sürecine girdiğiniz bir borcunuz varsa ya da zamanında ödemediğiniz borçlarınızdan dolayı gecikmeye düşmüşseniz, bu bankalar açısından olumlu karşılanmayacaktır.
  • Kredi notunu da, kredi başvuruları sürecinde atlamamak gerekecektir. Çok düşük kredi notuna sahipseniz, düşük limitli kredi kartı talebiniz bile kabul edilmeyecektir. Fakat, Türkiye ortalamasının üzerinde bir kredi notunuz varsa, küçük bir ihtimal de olsa kefil karşılığı kredi başvurunuz kabul edilecektir.
  • Eğer kredi talepleriniz çok yüksek tutarlardaysa ve siz bu tutara karşılık bir teminat gösteremiyorsanız, kredi başvurunuz olumlu değerlendirilmeyecektir.

Burada bahsettiğimiz beş madde ile kişilerin ‘’Neden kredi çekemiyorum?’’ sorularına genel bir yanıt vermiş olduk. Eğer yukarıdaki durumlar sizler için geçerliyse, banka çalışanları ile görüşerek neler yapabileceğiniz hakkında daha detaylı bilgi sahibi de olabilirsiniz. Yazımızın altında bulunan yorum kısmına görüş ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve beğenmeyi unutmayınız. Bir çok finans konusunda sizlere bilgiler aktarmaya devam edeceğiz. Bizleri takip etmeyi ihmal etmeyiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans