DOLAR: 4.87 TL
EURO: 5.66 TL


Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VIOP) Hakkında

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VIOP) Hakkında Konusuna Ait Etiketler

1 yıl önce
206 kez görüntülendi

Vadeli işlem ve opsiyon piyasası hakkında detaylı bilgi sahibi olmak mı istiyorsunuz? Vadeli işlem ve opsiyon piyasası nedir, nasıl işlem yapılır, işlem özellikleri nelerdir? aktuelfinans.com olarak sizlere bu yazımızda Vadeli işlem ve opsiyon piyasası ile ilgili detaylı bilgiler sunuyoruz.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Nedir?

Vadeli işlem ve opsiyon piyasası kısa adı ile Viop, yatırımcılar için online bir portal olarak karşımıza çıkmaktadır. Viop, VOB ile Borsa İstanbul’un 2013 yılında birleşmesi ile oluşturulmuş bir sistemdir. Viop sisteminde günümüzde Borsa İstanbul nezdinde faaliyet göstermektedir. Vadeli işlem ve opsiyon piyasası vadeli işlemlerin yapıldığı ve opsiyon sözleşmeleri ile kaldıraç yöntemi kullanılarak alım ve satım yapılarak kar elde edildiği bir sistemdir. Yatırımcılar için daha az riskli bir sistem olan Viop,  oldukça karlı ve popüler bir sistem olarak kabul edilmektedir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası İşlem Süreci Nasıldır?

Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında işlem sürecini sizlere şu şekilde aktaralım.

 • Öncelikle Viop hesap açılması gerekir. Viop hesap olmadan işlem yapmak mümkün değildir.
 • Kullanıcılar kendilerine verilecek olan kullanıcı hesap bilgileri ise sisteme giriş yaparlar. Sistem online olarak takip edilebilmektedir.
 • Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında yatırım yapmak isteyen kullanıcı ilgilendiği piyasa hakkında araştırma ve takip yaparak bir opsiyon sözleşmesi için pozisyon alır.
 • Alına bu pozisyonun ardından emirler verilerek işlemlere devam edilir.
 • Tarafların anlaşması ile birlikte gerekli fiyat uzlaşması sağlanır ve vade beklenir.
 • Vade sonunda vergilendirme yapılır.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli işlem ve opsiyon piyasası hesabı açmak için yatırımcıların en az 18 yaşında olması gerekir. Viop hesaplar aracı kurumlar ve bankalar vasıtası ile açılmaktadır. Viop hesap açarken teminat yatırılması gerekmektedir. Ayrıca yatırımcı adayının finansal durumu da ilgili kurum tarafından incelemeye alınır. Viop hesap bireysel olabileceği gibi şirket yapısında tüzel kişilik de olabilir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Teminat Çeşitleri Nelerdir?

Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında kullanılan teminat çeşitleri iki ana grupta incelenir. Bunlara şu şekilde bakabiliriz.

 • Başlangıç Teminatı: Başlangıç teminatları nakit teminatlar ve nakit olmayan teminatlardır. Nakit teminatlar, TL teminatlardır. Nakit olmayan teminatlar ise döviz, hisse senedi, bono, tahvil gibi varlıklardır. Nakit olmayan teminatlar, toplam teminat tutarının % 30’u kadar olabilir. Buna karşılık nakit teminatlar ise toplam teminat tutarının % 30 altına inmemelidir.
 • Sürdürme Teminatı: Sürdürme teminatı ise başlangıç teminatı gibi hesap açılışında değil, daha sonra yatırılan bir teminattır. Sürdürme teminatları, işlemlerin devamında ihtiyaç duyulması halinde ya da yeni bir işlem öncesinde yatırım yapabilmek adına gerçekleştirilen teminatlardır.

Peki, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Fiyatlar Nasıl Oluşmaktadır?

Tüm piyasalarda olduğu gibi vadeli işlem ve opsiyon piyasasında da fiyatlar arz ve talep dengesine göre oluşmaktadır. Fiyatlar anlık olarak değişebilmektedir. Bunun için Viop temelinde sürekli takip etme gerekliliği vardır.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında En Çok Neye Yatırım Yapılıyor?

Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında ağırlıklı olarak döviz ve altın sözleşmelerine yatırım yapılmaktadır. Bunların arasında dolar kontratı oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Hisse senedi sözleşmelerine olan ilgili orta seviyelerdedir. Emtia sözleşmeleri ise az tercih edilmektedir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Avantajları Nelerdir?

Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında işlem yapmak avantajlı mıdır, değil midir? Viop sisteminde işlem yapanlar şu avantajlara sahiptir.

 • Viop sistemi az riskli bir yatırım şeklidir. Risk yönetimi vardır.
 • Kaldıraç yöntemi kullanarak daha çok kar elde etme imkânı vardır.
 • Vergi avantajı vardır.
 • İşlemler takas kurumunun güvencesi ve garantisi altındadır.
 • Yatırımcılara çift yönlü işlem imkânı verilir.

Peki, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Hiç Risk Yok mu?

Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında hiç risk yoktur demek tamamıyla yanlıştır. Tüm borsa işlemlerinde olduğu gibi Viop sisteminde de risk vardır. Viop sisteminde risk yönetimi vardır ve korumalı bir şekilde işlem yapılabilir. Ancak bu hiç risk yoktur anlamı taşımaz. İşlem yaparken fiyat değişmesi de bir risktir. Ayrıca piyasaların doğru analizi ve sürekli takibi şarttır. Bunları yapmayanlar için her zaman risk durumu söz konusudur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans