DOLAR: 3.82 TL
EURO: 4.68 TL


Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (Viop) Nasıl Oynanır?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (Viop) Nasıl Oynanır? Konusuna Ait Etiketler

5 ay önce
69 kez görüntülendi

Viop oynamak istiyorum! Viop nasıl oynanır? Viop oynarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Herkes Viop oynayabilir mi? Son günlerin yatırımcı gündeminde oldukça popüler düzeyde olan Viop ile ilgili sorularınız var ise aktuelfinans.com olarak hazırladığımız bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Viop nedir, nasıl oynanır hepsi ve daha fazlası bu yazımızda!

Viop Nedir? Nasıl Oynanır?

Viop, vadeli işlemler ve opsiyon piyasaları ile ilgili sözleşmelerden yapılan yatırımın genel adıdır. 2005 yılında kurulan VOB ile Borsa İstanbul’un 2013 yılında birleşmesi ile günümüzde popüler olan bir yatırım şeklidir. Vadeli işlemler hakkında merakı olan, bu alanda bilgi sahibi olan ve bir miktar teminatı yani parası olan ve 18 yaş üstü olan herkes Viop oynayabilir.

Viop sisteminde önemli olan vadeli işlemlerin nasıl işlem gördüğü hakkında bilgi sahibi olmaktır. Öyle ki vadeli işlem piyasası ile birebir iç içe olan Viop sisteminde önem teşkil eden de sözleşmelerdir. Özellikle döviz ve altın piyasasındaki sözleşmeler yatırımcılar için büyük önem arz etmektedir. Viop oynamak için bu sözleşmeler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gereklidir. Viop oynayanların bir kısmı içinde bulundukları piyasanın analizini doğru yaparak kar elde etmekte bilmeyenler ise riskli olarak para kaybetmektedir. Hal böyle olunca Viop oynamanın temelinde bilgi sahibi olmak ve yerinde hamleler yapmak yatmaktadır.

Aslına bakıldığında Viop oynamak ve bu sistemden kar elde etmek sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Çünkü Viop sisteminde risk olduğu kadar koruma sistemi de mevcuttur. Yani sözleşmeler ve opsiyonlar aslında bunun için önemlidir. Çünkü opsiyon olması bir nebze de olsa riski düşürmektedir. Bu da Viop sisteminin bir özelliğidir.

Viop Oynamak İstiyorum!

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi Viop oynamak için yasal şart 18 yaş üstü olunmasıdır. Bu kritere uygun olan herkes Viop hesabı açarak yatırım yapmaya, Viop oynamaya başlayabilir. Viop hesabı nasıl açılır diye merak ediyorsanız, bu da oldukça kolay bir işlemdir. Viop oynamak için aracı kurumlar bulunmaktadır. Bunlar şirket yapısında faaliyet gösteren firmalardır. Ve bunların yanı sıra bankalar da Viop hesabı açmakta ve hizmet vermektedir.

Daha fazla bilgi almak isteyenler burayı tıklayabilirler: Viop İşlem Esasları Nedir? Ne İfade Eder?

Viop hesabı açılırken belirli oranlarda teminat gösterilmesi gerekmektedir. Teminat tutarları yapılacak yatırımların büyüklüğüne göre değişmektedir. Viop sisteminde önem teşkil eden sözleşmelerin de kendilerine has teminat miktarları olmakta birbirleri arasında değişiklik olabilmektedir.

Viop Oynarken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Viop oynayanların ve oynamak isteyenlerin en merak ettikleri ise bunu oynarken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Viop oynarken dikkat edilmesi gerekenleri sizlere şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Viop sisteminde en önemli husus bilgi sahibi olmaktır. Özellikler yatırım yapılması planlanan piyasa hakkında geniş bilgilere sahip olmak bu işin olmazsa olmazıdır.
  • Diğer önemli bir husus ise Viop oynanan yani yatırımı yapılan piyasanın analizinin iyi yapılması gerektiğidir. Piyasa analizi ve takibi iyi yapılmalıdır.
  • Viop oynarken dikkat edilecek bir başka nokta ise yerinde ve doğru hamleler yapılmasıdır. Bu hamleler Viop sisteminde “emirler” olarak adlandırılmaktadır.
  • Viop oynayanlar, ilgilendikleri sözleşmelerin özelliklerini iyi bilmeli, bilmedikleri noktaları iyi araştırmalı ve gerekirse uzmanlardan yardım almalıdır.
  • Viop oynayanların daima bilgi ve analiz ile hareket etmesi gerekmekte, hırs yaparak hareket etmemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Viop Dolar Kontratı Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde Viop Dolar, Viop Dolar Kontratı ve Viop Dolar Kontratı Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans