DOLAR: 3.57 TL
EURO: 4.20 TL


Viop 30 Nedir?

4 ay önce
98 kez görüntülendi

Viop 30 hakkında bilgi almak istiyorum. Viop 30 nedir? Viop 30 ne ifade ediyor? aktuelfinans.com olarak sizlere bu yazımıza Viop 30 ile ilgili detaylı bilgiler aktarıyoruz. Sizler de bu yazımızı okuyarak Viop 30 hakkında güncel bilgilere sahip olacaksınız.

Viop nedir diye soruyorsanız aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

viop

Viop nedir ne demektir tüm detayları burada.

Viop 30

Viop 30 nedir? Ne anlama gelir?

Viop 30, vadeli işlem ve opsiyon piyasasında işlem yaparken kullanılacak olan dayanak varlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani burada kullanılacak olan endeks Viop 30 olarak belirtilmektedir.

Viop 30 endeks nedir?

Viop 30 endeks ise BIST 30 endeksini belirtmektedir. Yani aslında endeksin ismi BIST 30’dur.

BIST 30 nedir? Nasıl belirlenir?

BIST, Borsa İstanbul anlamı taşımakta yani kısaltma olarak BIST kullanılmaktadır. Borsa’da çoğu işlem yani vadeli işlemlerin tamamına yakını endeksler ile olmaktadır. Endeksler kendi arasında pek çok türe sahiptir. BIST 30 endeksi ise Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, değer bakımından ve işlem hacmi bakımından yüksek olan ilk 30 şirketin ortalamasına dayanan bir endekstir. Burada 30 adet hisse senedi yer almaktadır. Ve BIST 30 payları genellikle piyasalara yön veren paylar olarak kabul edilmektedir. BIST 30 endeksi aynı zamanda Borsa Yatırım Fonu’nun da takip ettiği bir endekstir.

Viop 30 İşlemi Nasıl Gerçekleşir? Özellikleri Nelerdir?

Viop 30 işlemi BIST 30 endeksine göre yapılır. Yani burada dayanak varlık BIST 30 fiyat endeksidir. Viop 30’da sözleşme büyüklüğü standart sözleşmede dayanak varlığın endeks değerinin 1.000’e bölünmüş şeklidir. Yani her bir endeks vadeli işlem sözleşmesi yüz adet dayanak varlığı temsil etmektedir. Viop 30’da nakdi uzlaşma söz konusudur. Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık Viop 30’da vade aylarıdır. Borsa İstanbul’dan yapılan bildirime göre Takas süresi T+1 olarak uygulanır. Zararlar hesaplardan T günü sonunda tahsil edilirken, karlar hesaplara T günü aktarılır. Viop 30 endekse göre vadeli işlem sözleşmesinde vade sonu ve son işlem günü ise her vade ayının son iş günüdür. Buna göre, piyasaların resmi tatil nedeni ile yarım gün olması söz konusu ise sözleşmenin vadesi ve aynı zamanda son işlem günü bir önceki resmi iş günü olarak kabul edilir. Buna ek olarak işlem saatleri 09.30 – 18.15 arası olup, işlemler tek seansta gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Bonus Flash Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Garanti Bankası, Garanti Bankası Bonus Flash ve Garanti Bankası Bonus Flash Nasıl Kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz