DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.61 TL


Viop Dolar Kontratı Hakkında Tüm Bilgiler

Viop Dolar Kontratı Hakkında Tüm Bilgiler Konusuna Ait Etiketler

11 ay önce
192 kez görüntülendi

Viop dolar kontratı yapmak istiyorum! Viop dolar kontratı hakkında bilgiler almak istiyorum. Viop dolar kontratı yapmak isteyenler için aktuelfinans.com olarak yine iş başındayız! Bu yazımızda sizlere Viop dolar kontratı ve işlem özelikleri hakkında bilgiler veriyoruz. Viop dolar kontratı nedir, ne işe yarar sizler için hazırladığımız bu yazımızda anlatıyoruz.

Viop Dolar Kontratı

Viop Dolar Kontratı Nedir? Ne işe yarar? Viop yani vadeli işlemler ve opsiyon piyasalarında ABD doları ile TL arasındaki sözleşmenin adı Viop dolar kontratıdır. Viop dolar kontratı bu segmentte işlem gören sözleşmelerin başında gelmektedir. Viop dolar kontratı, Viop sisteminde yatırımcılar için önemli bir yer edinmiştir.

Viop dolar kontratı diğer sözleşmeler arasında öne çıkmakta ve yatırımcılar için güzel bir kar elde etme kanalıdır. Vadeli işlem ve opsiyon piyasalarında sözleşmeler arasında en karlı yatırım aracı olarak gösterilen Viop dolar kontratı, ADB doları kuru ile TL arasındaki sözleşme ve opsiyon işlemidir. Dayanak tamamen bu iki para cinsinin birbiri arasındaki etkileşimdir.

Viop dolar kontratında önem arz eden ise ADB dolarının ülkemizde olan fiyat dalgalanmasıdır. Yani bu dövizin kuru ile TL arasındaki bağın ne kadar birbirine etki ettiğidir. Tabii burada genellikle dövizin TL cinsindeki değişimi asıl büyük öneme sahiptir. Yatırımcılar Viop sisteminde ABD doları ile TL arasındaki işlemlerini Viop dolar kontratı vasıtası ile yapmaktadır.

Viop Dolar Kontratı Özellikleri Nelerdir?

Viop sisteminde işlem görene Viop dolar kontratı kendi bünyesinde bazı özelliklere sahiptir. Bu Viop dolar kontratının sözleşme hükümleridir. Bu özellikler nelerdir, şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Viop dolar kontratı, ABD doları ile TL arasında işlem gören bir sözleşmedir.
  • Sözleşme büyüklüğü, standart sözleşme olmak kaydı ile 1.000 ABD dolarıdır.
  • Bu kontrat şeklinde uzlaşma, nakdi uzlaşma olarak görülmektedir.
  • Viop dolar kontratında vade sonu uzlaşma fiyatı, TCBM tarafından son işlem günü saat 15.30’da açıklanan, bir ABD dolarının alış ve satış kurları ortalamasından ibarettir.
  • Viop dolar kontratlarında günlük ve vade sonu uzlaşma olmaktadır.
  • Bu kontratta vade döngü ayları Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarıdır.
  • Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, Viop dolar kontratı takas süresi: T+1 olarak uygulanır. Zararlar hesaplardan T günü sonunda tahsil edilirken, karlar hesaplara T+1 günü aktarılır.
  • Viop dolar kontratı işlem saati tek bir seansta gerçekleştirilir ve bu 09.30 ile 18.15 saatleri arasıdır.
  • Viop dolar kontratı son işlem günü ise her vade ayının son iş günüdür. Eğer bu son iş günü resmi tatile veya yarın gün tatile denk geliyor ise bundan bir önceki resmi iş günüdür.

Viop yatırımı üzerine daha önce yazmış olduğumuz konumuzda ilginizi çekebilir. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

viop

Viop nedir ne demektir tüm detayları burada.

Viop Nedir?

Bir önceki yazımız olan Viop İşlem Esasları Nedir? Ne İfade Eder? başlıklı makalemizde Viop, Viop İşlemleri ve Viop Piyasası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans