DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.61 TL


Yeni Düzenlemeye Göre: Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Yeni Düzenlemeye Göre: Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Konusuna Ait Etiketler

1 yıl önce
234 kez görüntülendi

BDDK tarafından alınan karar doğrultusunda, kredi kartı borcu yapılandırma süresi, 72 aya kadar uzatıldı.

Kredi kartı kullanımının yanlış yapılması ya da gelir ile doğru orantılı bir şekilde harcama yapılmamasından dolayı, şuan binlerce kredi kartı kullanıcısı bankaya olan borcunu yapılandırma yoluna gitmektedir. Birçok banka, yapılandırma konusunda kullanıcılara farklı vade süreleri ile hizmet sunarken, hükümet de bu duruma el atmakta gecikmedi. Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada, kredi kartı yapılandırmaları başta olmak üzere, birçok kredi türünde vade sürelerinin artacağına yönelik bilgiler yer aldı. Uygulama konusunda da gecikmeyen bu açıklamalar ile birlikte, BDDK tarafından alınan karar doğrultusunda, kredi kartı borcu yapılandırma süresi, 72 aya kadar uzatıldı.

Değişen yönetmelikle birlikte, birçok kredi kartı kullanıcısı bankalara başvururken, asıl çoğunluk ise, bu yapılandırma işlemleri hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Genellikle faiz oranları merak edilmektedir. Fakat, değişen yönetmelikte faiz oranları hakkında net bir bilgiye yer verilmemiştir. Bundan dolayı da, size sunulacak yapılandırma faiz tutarları, her bankanın kendi politikalarına bağlı olarak şekillenecektir. Merak edilen diğer bir durum da, 72 aya kadar yapılan borç yapılandırmasında herhangi bir şartın olup olmadığıdır. Yönetmelik incelendiğinde, kredi kartı borç miktarı ne olursa olsun, kişilerin talepleri doğrultusunda bu işlem yapılacaktır. Yani kimseden ek bir özellik aranmamaktadır.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için bankaya başvuran kişilerin ise, bu işlemin ardından hiçbir şekilde ödemelerini aksatmamaları gerekecektir. Çünkü, normal kullanımlarda meydana gelen gecikmelerde sizlere ek süre tanınsa da, yapılandırma işlemlerinde bu kadar müsade verilmeyecektir. Bundan dolayı da, 72 aya böldürdüğünüz borçları zamanında ödemeli, elinizden geldiği kadar da erken ödeme yaparak, kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecek davranışta bulunmamalısınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık Aktüel Finans